Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Mniam, mniam, czyli pyszna Suwalszczyzna - czarny bez
Jego właściwości znane były już w czasach starożytnych. Dziś wykorzystywany jest do produkcji wielu leków oraz kosmetyków. Działa przeciwgorączkowo, wykrztuśnie i przeciwbólowo. Reguluje pracę układu trawiennego i nerek. Ma też działanie przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe. O czym mowa?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
O czarnym bzie, zwanym również czarcim drzewem.
W domowych spiżarniach królują przede wszystkim soki z jego owoców i kwiatów. Przed sezonem grypowym warto się w nie zaopatrzyć.
Zachęca do tego Adolfa Daszkiewicz z Augustowa.
Możne je dodawać do sałatek, robić z nich napary, koktajle, czy gotować zupy. Takie zioła, jak mięta, macierzanka, piołun i dziurawiec które właśnie teraz można znaleźć na Suwalszczyźnie, to bogate źródło nie tylko zdrowia, ale i smaków. Z kolei rzetwory z jarzębiny, czy sok z czarnego bzu warto mieć w swojej spiżarni.
Mamy czas postu. Już za niespełna tydzień - Wielki Piątek. Okazuje się, że zarówno kiedyś, jak i dzisiaj w takim okresie najczęściej na stoły trafiały i trafiają śledzie.
Tylko czekać, kiedy pojawią się upały. A wtedy nic nie działa na człowieka tak pozytywnie, jak chłodnik. To idealna zupa na takie dni.
Choć ta Wielkanoc będzie inna niż wszystkie poprzednie, warto zadbać o to, żeby na stole pojawiły się tradycyjne potrawy i żeby nie zabrakło także świątecznych ciast.
Dzisiaj bardzo ważna jest ogólna odporność organizmu. Im ktoś mniej odporny, tym bardziej narażony na różnego rodzaju zakażenia. A co działa na człowieka lepiej niż miód?
- Mięso z najtłustszego dzika ma mniej cholesterolu niż najchudsza wołowina - mówi Tadeusz Czerwiecki, wiceprezes Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach, ale też zapalony myśliwy.
Karp, szczupak, śledź - smażone, w occie czy w galarecie – ryby królują na wigilijnym stole. To podstawa uroczystej kolacji.
Rozgrzewają organizm w chłodne dni i dostarczają nam cennych witamin.
O właściwościach tego produktu i o pasji do pszczelarstwa opowiedział nam Marcin Śledź z Pasieki „Rospuda” w Raczkach.
Babkę ziemniaczaną znają prawdopodobnie wszyscy . Jedni ją lubią inni nie znoszą. Ale dla tych których odstręcza wizja bezmięsnego dania, mamy kulinarną ciekawostkę.
Szczupak i lin z naszych jezior na pewno mają wielu zwolenników i niejeden z nas marzy, by się nimi raczyć.
To oryginalne ciasto pochodzi z Litwy, ale na dobre zadomowiło się już na Suwalszczyźnie.
To jedna z najpopularniejszych potraw Suwalszczyzny.
Wyglądają jak większe pierogi, tyle że pieczone w piekarniku.
Bobrzyna na stole, to coraz częstsze zjawisko.
Musi mieć charakterystyczne sęki, bo to od nich pochodzi nazwa tego popularnego na Suwalszczyźnie wypieku. Jest wypiekany na tych terenach od wieków, ale w innych częściach kraju bywa nieznany. Mowa o sękaczu.