Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Sezon pszczelarski przed nami, a ta rozmowa dotyczyć będzie nie tylko problematyki sezonowej. Okazją do spotkania z tymi niezwykłymi owadami była konferencja "Gruźlica, rzekomy pomór drobiu i ochrona zdrowia pszczół w aspekcie praktycznym", zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddział w Białymstoku wraz z Podlaskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, Północno-Wschodnią Izbą Lekarsko-Weterynaryjną oraz Fundacją "Pro Bono Veterinariae".
Podczas tego wydarzenia, które odbyło się w dniach 23-24 stycznia 2025 roku w Białowieży, wybitni eksperci podzielili się swoją wiedzą na temat pszczół i ich ochrony.
Rozmówcami Miłki Malzahn byli:
Prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier z Politechniki Białostockiej, który wygłosił wykład "Wpływ uwarunkowań związanych z hodowlą pszczół na jakość pozyskiwanego miodu". Pan Profesor, autorytet w dziedzinie pszczelarstwa, podzieli się swoją wiedzą na temat czynników, które wpływają na jakość miodu, od warunków hodowli, po technikę pozyskiwania.
Lek. wet. Andrzej Bober z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - PIB w Puławach, który przedstawił "Aktualne wyzwania w aspekcie zapewnienia zdrowia pszczoły miodnej w krajowych pasiekach". Pan Doktor, doświadczony lekarz weterynarii, specjalizujący się w chorobach pszczół, omówił najważniejsze problemy, z jakimi borykają się pszczelarze w Polsce oraz przedstawił sposoby ich rozwiązania.
Suwalski Park Krajobrazowy to prawdziwa perła przyrody, oferująca szeroki wachlarz atrakcji dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i lokalnej kultury. Eksplorować ten teren można piechotą lub rowerem korzystając z wyznaczonych szlaków i ścieżek.
Wielkanocny stół to nie tylko smakowite dania, ale też detale tworzące atmosferę. Często są to świece - dodające ciepła, nastroju, a czasem i leśnej woni. Ale czy zawsze zdrowo? O ile o potrawy pytamy dietetyków, tym razem pod lupę bierzemy świece. Czy wybierając je, możemy być bliżej natury?
Wycofywanie się rolników z użytkowania ubogich łąk i pastwisk w dolinie Narwi, w górnym jej odcinku, doprowadziło do niekorzystnych zmian w środowisku przyrodniczym. Tereny nadrzeczne zarastają trzcinami, pojawiają się liczne samosiejki krzewów i drzew. W ciągu ostatnich 20, 30 lat drastycznie spadła tam populacja ptaków, głównie siewkowych i brodzących. Aby temu...
Badania naukowe potwierdzają, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, w tym jazda na rowerze w naturalnym otoczeniu, ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Obniża poziom stresu, poprawia nastrój, a także wzmacnia układ odpornościowy.
Przez cały marzec w czyżewskim parku codziennie dyżuruje Julia Kotlarz ze swoim myszołowcem. Zadaniem jej i jej ptaka o imieniu Kiara jest przeganianie gawronów, aby te nie zakładały gniazd na parkowych drzewach.
Ekologia to szerokie pojęcie, obejmujące nie tylko ochronę gatunków i siedlisk, ale także nasze codzienne wybory i relacje ze światem. I właśnie w tym kontekście targi rękodzieła mogą odegrać niezwykle ważną rolę w edukacji ekologicznej.
W audycji w Zgodzie z Naturą wybierzemy się na spacer po Parku Sensorycznym w Suwałkach.
Miłka Malzahn rozmawia z Radkiem Budnickim, doświadczonym trenerem rozwoju osobistego i propagatorem życia w zgodzie z tym, co naturalne. Poruszany jest niezwykle istotny temat stresu, który w dzisiejszym dynamicznym świecie dotyka nas wszystkich.
Wytwarzanie i korzystanie z tak zwanej zielonej energii cieszy się coraz większym zainteresowaniem także na terenach wiejskich.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska