Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Mniam, mniam, czyli pyszna Suwalszczyzna - topinambur i skorzonera
autor: Anna Auron-Wasilewska
To warzywa, które niegdyś często gościły na polskich stołach, ale dziś są niemal zapomniane. A szkoda, bo można z nich wyczarować pyszne dania, Są też doskonałym dodatkiem do mięs.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wykorzystały to uczennice Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach Joanna Nalbach i Marcelina Lelo i zajęły III miejsce w ogólnopolskim konkursie "Kulinarny puchar polskiego mięsa wołowego i wieprzowego".
Uczennicami opiekuje się nauczycielka Lucyna Poczobut.
Kamil Paszkowski opowiada o swoim gulaszu z jelenia.
Dżem z dyni z dodatkiem cytryny, pomarańczy i imbiru jest nie tylko słodki, ale też delikatnie pikantny oraz kwaskawy. To doskonały dodatek do chałek, twarogów i naleśników.
Z kiszoną kapustą, chipsem z jarmużu oraz prażoną słoninką.
Pewnie mało kto wie, co to jest? A to bardzo pyszne danie.
Bogaty i ziemisty, o dość twardej konsystencji - tak opisywany jest smak mięsa z jelenia. Koneserzy cenią je nie tylko za wyjątkowy aromat, ale również za to, że dostarcza wiele witamin.
Jego właściwości znane były już w czasach starożytnych. Dziś wykorzystywany jest do produkcji wielu leków oraz kosmetyków. Działa przeciwgorączkowo, wykrztuśnie i przeciwbólowo. Reguluje pracę układu trawiennego i nerek. Ma też działanie przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe. O czym mowa?
Możne je dodawać do sałatek, robić z nich napary, koktajle, czy gotować zupy. Takie zioła, jak mięta, macierzanka, piołun i dziurawiec które właśnie teraz można znaleźć na Suwalszczyźnie, to bogate źródło nie tylko zdrowia, ale i smaków. Z kolei rzetwory z jarzębiny, czy sok z czarnego bzu warto mieć w swojej spiżarni.