Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wraca sprawa kierowców zwolnionych z suwalskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej
Wczoraj (11.03) sąd okręgowy wznowił zamknięty w lutym proces. Sędziowie chcą bowiem ustalić, czy zwolnienia miały związek z ograniczaniem działalności związków zawodowych w miejskiej spółce.
W styczniu 2019 roku część kierowców PGK zażądała podwyżek. Gdy im odmówiono, wzięli zwolnienia lekarskie. W tym czasie w przedsiębiorstwie zatrudniono osoby na zastępstwo. Powołano też zespół, który wskazała pracowników do zwolnienia. Sąd pierwszej instancji uznał, że odbyło się to zgodnie z prawem. Zwolnieni odwołali się od wyroku.
Zdaniem pełnomocnika kierowców mecenasa Dariusza Borowskiego, są powody, aby zarzucić komisji brak bezstronności.
- Wszyscy członkowie zespołu oceniającego są członkami konkurencyjnego zakładowego związku zawodowego. Działa on tylko u pracodawcy. Wskazuje to, że władze spółki podjęły pewne kroki. Wyrzuciły kierowców m.in. z tego powodu, że byli niepokorni, ale nie tylko. Zwolniono ośmiu kierowców, a siedmiu z nich należało do NSZZ „Solidarność”.
Dokumenty dotyczące tych zarzutów trafiły do sądu już po zamknięciu przewodu. Sąd uznał więc, że potrzebuje czasu na ich analizę i wznowił postępowanie. Chce ponownie wysłuchać stanowisk stron.
Reprezentująca PGK adwokat Marta Sienkiewicz uważa jednak, że sprawa została już wyjaśniona.
- Na rozprawie członkowie komisji byli rozpytywani o tę okoliczność. Na datę, kiedy zostali powołani do komisji, wykonywali oceny oraz składali wyjaśnienia przed sadem nie byli jeszcze członkami organizacji związkowej.
Kolejne posiedzenie sądu w tej sprawie odbędzie się 24 marca.
Zakończył się proces apelacyjny w Sądzie Okręgowym w Suwałkach. Zwolnieni kierowcy z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej uważają, że wyrzucono ich za działalność w związku zawodowym. Sugerują, że władze spółki szukały pretekstu, aby ukarać „Solidarność” za walkę o lepsze warunki pracy.
Pracownicy nie zgadzają się z wyrokiem i zapowiadają apelację.
Przywrócenia do pracy domagają się czterej kierowcy suwalskiej komunikacji miejskiej, których w styczniu zwolniono z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Wczoraj (06.11) w sądzie rejonowym zakończył się proces w tej sprawie.
Proces w sprawie przywrócenia kierowców do pracy trwa już kilka tygodni.
Rozpoczął się proces o przywrócenie do pracy zwolniony kierowców suwalskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Walczą o to cztery osoby, które uważają, że wyrzucono je za upomnienie się o wyższe zarobki.
Pracownicy, którzy podpisali się pod listą poparcia prezesa suwalskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej- byli zastraszani. Uważają tak związkowcy i radni suwalskiej opozycji. Podkreślają, że od władz spółki oczekują wyjaśnień, a nie plebiscytu popularności.
Radni opozycji domagają się interwencji prezydenta Suwałk w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Ich zdaniem prezes Dariusz Przybysz podejmuje nieracjonalne decyzje i nie potrafi porozumieć się z załogą.
Wyjaśnienia sprawy zwolnień chcą radni opozycji, którzy domagają się przewrócenia kierowców na stanowiska. Uważają, że są to represje za roszczenia płacowe formułowane przez pracowników miejskiej spółki.
Zwolnienia kierowców w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej to represje za walkę o wyższe zarobki - oburzają się radni suwalskiej opozycji i żądają przywrócenia wyrzuconych do pracy.
O wyrzuconych z pracy miejskich kierowców upomnieli się radni suwalskiej opozycji.
Zwolnienia doświadczonych kierowców, prywatyzacja miejskiej komunikacji oraz sytuacja finansowa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Tym tematom poświęcona będzie sesja nadzwyczajna, która o godzinie 8.00 rozpoczęła się dziś(4.03) w suwalskim ratuszu.
Radnych Prawa i Sprawiedliwości niepokoją zwolnienia kierowców oraz prywatyzacja części miejskich linii autobusowych. Pytają, czy w spółce doszło do niegospodarności, a pracowników każe się za roszczenia płacowe.
Władze suwalskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej prywatyzują części połączeń miejskiej komunikacji i zwalniają kilkunastu kierowców.