Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | „Co kryje ziemia” - to nowa wystawa w Muzeum Wigier
autor: Anna Auron-Wasilewska
Jaćwieskie artefakty, wojskowe guziki, a nawet szabla z czasów II Rzeczypospolitej. To cześć znalezisk lokalnego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Penetrator”, które w Muzeum Wigier w Starym Folwarku znalazły się na wystawie „Co kryje ziemia”.
Prezes tej organizacji Krzysztof Wilk podkreśla, że wszystkie przedmioty zostały znalezione na terenach Suwalszczyzny.
- Przekrój znalezisk jest naprawdę szeroki. Od czasów rzymskich przez średniowieczne po współczesność. Wśród nich m.in. artefakty jaćwieskie, a nawet i rzymskie. Mamy przedmioty codziennego użytku, umundurowanie wojskowe, guziki, bagnety oraz broń białą. Pochwalić się możemy też szablą z czasów II Rzeczypospolitej. Są również monety, odznaczenia, symbole narodowe i dewocjonalia. Do tego zabytki archeologiczne, które w porozumieniu z suwalskim Muzeum Okręgowym mamy tutaj w swojej gablocie. Podsumowując, jest tego bardzo dużo.
Stowarzyszenie gromadzi te znaleziska od 1999 roku.
- To efekt naszych długoletnich prac. Cyklicznie, grupami chodzimy z wykrywaczami metalu i szukamy tych przedmiotów. Później trafiają one do oceny konserwatora zabytków, a następnie możemy z nich skorzystać na tego typu wystawach. Dodatkowo współpracujemy z lokalnymi muzeami. Na tej wystawie zostanie również specjalnie stworzone na jej potrzeby multimedialne stoisko, w którym wyświetlany będzie kilkuminutowy film przedstawiający naszą pracę. Pokażemy tam, jak zachowujemy się w terenie i gdzie szukamy.
Otwarcie wystawy w piątek (20.10) o godzinie 12. Dostępna będzie dla ona zwiedzających przez najbliższy rok.
Tam zorganizował bunt i został najprawdopodobniej rozstrzelany. Uczennice II LO, pod okiem opiekuna Grzegorza Kalejty, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, przywracają pamięć o urodzonym w Suwałkach bohaterze.
Stanąć ma na wzniesieniu przy ulicy Bakałarzewskiej, gdzie w latach 1863–1864 odbyły się egzekucje 13 powstańców.
To prawdziwa opowieść o przedwojennych Suwałkach i jej mieszkańcach. Scenariusz napisał Maciej Ambrosiewicz, autor książki zatytułowanej “Sztetl z długą ulicą”.