Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Dzięki pracy nad tym projektem poznały losy suwalskiego Żyda, który trafił do obozu w Auschwitz
Tam zorganizował bunt i został najprawdopodobniej rozstrzelany. Uczennice II LO, pod okiem opiekuna Grzegorza Kalejty, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, przywracają pamięć o urodzonym w Suwałkach bohaterze.
Dzięki temu mają szansę wziąć udział w tegorocznym posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jak podkreśla kandydatka na posła Alicja Profiruk, suwalczanin to ważna dla historii zagłady Żydów postać.
Naszym bohaterem jest Zalman Chaim Gradowski, również znany jako Załman lub Załmen. Jest to suwalczanin, dzięki któremu znane są okoliczności pracy w sonderkommando w Auschwitz, które zajmowało się obsługą krematorium, komór gazowych, spalaniem zwłok. On prowadził dziennik. Zakopał go na terenie obozu. Potem dziennik został odnaleziony. Nigdy wcześniej o tym nie słyszałam, a teraz dowiaduję się tak wielu faktów.
Jak dodaje uczennica II LO Karolina Bieryło, swoją wiedzą podzielił się m.in. Maciej Ambrosiewicz - autor książki o suwalskich Żydach.
Pokazał nam więcej ciekawostek, również miejsca związane z Żydami w Suwałkach. Pracujemy nad wystawą w bibliotece publicznej, mamy lekcję otwartą dla nauczycieli z naszej szkoły. Mieliśmy też lekcję z bibliotekarką z Centrum Edukacji Nauczycieli. Zaplanowaliśmy konferencję popularno-naukową w Państwowej Uczelni Zawodowej. Piszemy też pracę na temat Zalmana.
W ramach projektu kandydatki do sejmu stworzyły także komiks o losach suwalskiego Żyda.
W ramach ogólnopolskiego konkursu z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, wraz z opiekunem Konradem Wiśniewskim, spotykają się z lokalnymi historykami i planują wystawę w swojej szkole.