Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Po kilkumiesięcznej przerwie na deski Suwalskiego Ośrodka Kultury wraca spektakl “Retusz”
To prawdziwa opowieść o przedwojennych Suwałkach i jej mieszkańcach. Scenariusz napisał Maciej Ambrosiewicz, autor książki zatytułowanej “Sztetl z długą ulicą”.
Reżyser spektaklu Mirosława Krymska podkreśla, że to próba oddania klimatu miasta z 1936 roku.
Spektakl inspirowany jest autentycznymi postaciami, zdarzeniami z historii Suwałk z lat 30. ubiegłego wieku. Suwałki były wówczas miastem, w którym przenikały się różne narodowości i religie. Obok Polaków żyli Żydzi, Niemcy, Rosjanie, Litwini. I właśnie te społeczności tworzyły swoje światy. Jest to spektakl, który niesie też jakąś nadzieję i trochę tak jak w życiu - śmiech przez łzy.
Mirosława Krymska dodaje, że na scenie pojawią się autentyczne przedwojenne aparaty fotograficzne i będzie wiele odniesień do historii miasta.
Akcja rozgrywa się w zakładzie fotograficznym Chany Piwowarskiej, autentycznej postaci, która żyła w Suwałkach, miała swój zakład przy obecnej ulicy Kościuszki. Właśnie tam przychodzą mieszkańcy miasta i okolic, rozmawiają, dzielą się swoimi troskami oraz radościami. Sytuacja się zmienia. Ta krucha stabilizacja zaczyna się coraz bardziej chwiać. Więcej jest niepokoju w ludziach. A za kilka lat ten świat przestanie istnieć.
Spektakl „Retusz” można zobaczyć w czwartek i piątek (24-25.03) o 19:00 w sali kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury. Bilety są do kupienia w kasie ośrodka, albo za pośrednictwem jego strony internetowej.