Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Augustowski budżet obywatelski wymaga zmian? Chodzi o zniesienie progu
Augustowscy radni opozycyjni kwestionują zasady budżetu obywatelskiego. Chodzi o liczbę głosów, jaką musi uzyskać dany projekt.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Aleksandra Sigillewska proponuje, by ten próg obniżyć, albo w ogóle go znieść.
Projekt musi uzyskać 200 głosów, by móc być wybrany i zrealizowany. Na początku ten próg wynosił 50, później 100, a teraz 200. To jest stanowczo za dużo. Pieniądze z budżetu obywatelskiego są przez to niewykorzystane do końca. W zeszłym roku cała pula wynosiła 500 tysięcy złotych, a zostało rozdysponowane tylko około 380 tysięcy. 120 tysięcy złotych przepadło, bo nie weszły niektóre projekty.
Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz przyznaje, że podniesienia progu wymaganej liczby głosów domagali się sami mieszkańcy, którzy po pierwszej edycji budżetu obywatelskiego byli niezadowoleni z realizacji projektów o małym poparciu.
Gdy obniżymy próg minimalnego poparcia, może dojść do problematycznych sytuacji. Na przykład projekt, który zajął pierwsze miejsce będzie kosztował 400 czy 500 tysięcy złotych. Zostaje więc 100 tysięcy. Kolejny pomysł jest za duży i nie wystarczy nam pieniędzy, żeby go zrealizować, więc schodzimy w dół, aż do, na przykład, 12 pozycji. Mimo, że ma bardzo małe poparcie, musimy ją zrealizować. W budżecie obywatelskim nie chodzi o to, by wydać środki za wszelką cenę na byle co, lecz by zrobić to, czego potrzebują mieszkańcy i to popierają.
W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zasady się nie zmienią.
- Koledzy z innych ugrupowań nie chcieli pochylić się nad zaproponowanymi przez nas zmianami, chyba lenistwo wkradło się w ich szeregi - mówi Jacek Niedźwiedzki.
Radni z klubu Suwałki Przyszłości chcieli zmian w budżecie obywatelskim. Proponowali rozwiązanie, które - ich zdaniem - pozwoli w pełni wykorzystać przeznaczoną na to kwotę.
Wprowadzenie kolejnych zmian do augustowskiego budżetu obywatelskiego proponuje radna Aleksandra Sigillewska.
Radni opozycji krytykują pomysł wprowadzenia w Suwałkach szkolnego mikrobudżetu obywatelskiego. Bo w pierwszym roku miasto wydałoby na to 135 tys. zł, z czego aż 90 tys. na szkolenie uczniów.