Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalski Budżet Obywatelski do poprawki? Chciał tego największy klub
autor: Marcin Kapuściński
Radni z klubu Suwałki Przyszłości chcieli zmian w budżecie obywatelskim. Proponowali rozwiązanie, które - ich zdaniem - pozwoli w pełni wykorzystać przeznaczoną na to kwotę.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Radna Anna Ruszewska podkreślała, że dzieje się tak na przykład w Białymstoku.
Jeśli zostanie nam niewydatkowana kwota, to powinna ona zostać całkowicie wyczerpana. Na przykład wchodzą wszystkie projekty od góry do 10 w kolejności, a na 11 już nie wystarcza. Wtedy rezerwę przeznacza się na 16 z listy, jeżeli pozostała pula w całości pozwoli go zrealizować.
Na takie rozwiązanie nie zgodził się jednak prezydent Czesław Renkiewicz.
Dyskutujemy i zarzuca się, że nie jest to budżet obywatelski, bo prezydent sobie coś zawłaszcza. Nic się takiego nie dzieje, bo to są nadal pieniądze w miejskiej kasie. Nie wiem, czy na tym polega bezpośrednia demokracja. Teraz przyjmujemy projekty w kolejności według oddanych głosów. Czy gdy zostanie nam 10 tys. zł, to będziemy brali 50 z listy projekt? Bo akurat dokładnie tyle zostało nam środków finansowych? A te wcześniejsze z większą liczbą głosów pomijamy, bo zabrakło na nie pieniędzy?
Zdanie prezydenta podzielili również radni z klubów Łączą nas Suwałki oraz Prawo i Sprawiedliwość. W głosowaniu odrzucili propozycję zmian w regulaminie budżetu.
Wprowadzenie kolejnych zmian do augustowskiego budżetu obywatelskiego proponuje radna Aleksandra Sigillewska.
Radni opozycji krytykują pomysł wprowadzenia w Suwałkach szkolnego mikrobudżetu obywatelskiego. Bo w pierwszym roku miasto wydałoby na to 135 tys. zł, z czego aż 90 tys. na szkolenie uczniów.