Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Jaćwieski Festyn Archeologiczny w podsuwalskiej Szwajcarii, odbędzie się znacznie później niż planowano
autor: Jakub Mikołajczuk
Warsztaty dawnych rzemiosł i kultury, czyli Jaćwieski Festyn Archeologiczny pierwotnie miał odbyć się w maju.
Jak mówi Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego, które organizuje to cykliczne wydarzenie, nawet w przypadku poluzowania obostrzeń epidemiologicznych, imprezy nie da się już zorganizować w planowanym terminie z przyczyn formalnych.
- Termin zaplanowany, czyli 29-30 maja, ze względu na istniejącą sytuację okazał się niemożliwy do zrealizowania. Zatem nowym terminem jest pierwszy weekend po wakacjach, czyli 4 i 5 września.
Jaćwieski Festyn Archeologiczny mógłby być zorganizowany jeszcze w wakacje, ale wtedy zabrakłoby wielu atrakcji.
- Mieliśmy poumawianych wielu wykonawców, którzy uczestniczą w różnych imprezach w naszej części Europy. Trzeba było znaleźć wolny termin między imprezami letnimi a tygodniowym festynem w Biskupinie pod koniec września i to się udało.
Muzeum Okręgowe nie podjęło na razie decyzji w sprawie swojej drugiej dużej imprezy plenerowej. Po koniec czerwca w Suwałkach ma się odbyć XX Piknik Kawaleryjski.
Jak dawniej zdobiono ubrania, czym się żywiono i jak wyglądała broń - tego można się dowiedzieć podczas XV Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego.
Pod koniec maja, wojowie powalczą na ubitej ziemi, a specjaliści pokażą jak dawniej wyrabiano szklane paciorki.
Odwiedzając podsuwalską Szwajcarię można dowiedzieć się jak żyli zamieszkujący te strony przed wiekami Jaćwingowie - trwa tam bowiem festyn archeologiczny.
Jakimi metodami leczono kiedyś choroby, jak wyrabiano ozdoby i sieci rybackie - tego wszystkiego można się dowiedzieć podczas 14. edycji Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego.