Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Po 7 latach do podsuwalskiej Szwajcarii wraca Jaćwieski Festyn Archeologiczny
Pod koniec maja, wojowie powalczą na ubitej ziemi, a specjaliści pokażą jak dawniej wyrabiano szklane paciorki.
Powrót festynu był możliwy dzięki pieniądzom z programu Polska - Litwa. Wiadomo także, że ta impreza odbędzie się zarówno w tym, jak i przyszłym roku wyjaśnia kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Siemaszko. Jak dodaje, program imprezy jest już dopracowany, nie zabraknie stałym, jak i nowych elementów.
„Bardzo jesteśmy zadowoleni, że to się po tylu latach udało. Oczywiście będą wspaniałe pokazy z zakresu archeologii eksperymentalnej, od najdawniejszych czasów, czyli pokazów łupania krzemieni, a kończąc na niemal współczesnych, takich jak kowalstwo czy tkactwo. Na pewno będą także klasyczne pokazy walk wojów wczesnośredniowiecznych, ale będzie także dodatkowo turniej wojów z bardzo atrakcyjnymi nagrodami” – podkreśla Siemaszko.
Chętni poznają kuchnię średniowieczną i pradziejową, a swoje dania kulinarne zaprezentuje także ekipa z Litwy. Festyn odbędzie się tradycyjnie we wsi Szwajcaria, w pobliżu słynnego cmentarzyska Jaćwingów.
„Zmieni się za to wygląd naszego placu. Nie ma już drewnianych szałasów, które kiedyś przygotowaliśmy, a stoiska będą pod kopiami średniowiecznych namiotów rycerskich. Będzie to wyglądało bardzo atrakcyjnie i zupełnie inaczej” wyjaśnia kustosz.
XV edycja Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego odbędzie się w dniach 24-25 maja.
Obecnie trwają tam badania archeologiczne, mogące potwierdzić dawne osadnictwo na terenie Augustowszczyzny.
Dwa zagadkowe wały ziemne, fragmenty zabytkowej ceramiki i nowe stanowiska badawcze - to efekty pracy suwalskich archeologów. W listopadzie naukowcy sprawdzali co kryje ziemia wzdłuż planowanej trasy S61 na odcinku Suwałki-Budzisko. Teraz prezentują to, co odkryli na 24-kilometrowym fragmencie trasy.
Chodzi o drewnianą świątynię Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowaną w latach 1710-1714, w obecnym miejskim parku.