Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalscy archeolodzy zbadali Via Balticę – znaleźli m.in. ceramikę bałtyjską z I w. n.e.
Dwa zagadkowe wały ziemne, fragmenty zabytkowej ceramiki i nowe stanowiska badawcze - to efekty pracy suwalskich archeologów. W listopadzie naukowcy sprawdzali co kryje ziemia wzdłuż planowanej trasy S61 na odcinku Suwałki-Budzisko. Teraz prezentują to, co odkryli na 24-kilometrowym fragmencie trasy.
Największą ciekawość archeologów budzą dwa wały ziemne, odkryte dzięki nowoczesnej metodzie laserowego skaningu powierzchni terenu. Jeden wał znajduje się na gruntach Suwałk, drugi w pobliżu miejscowości Osinki - wyjaśnia dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski. Jeden z nich rozgraniczał najprawdopodobniej dobra kamedulskie i królewskie.
Ceramika bałtyjska z I w. n.e.
Znaleziono także fragmenty ceramiki bałtyjskiej z pierwszych wieków naszej ery. Jak dodaje, stanowisk ważnych z punktu widzenia pradziejów tego terenu jest w rejonie trasy S61 sporo, na szczęście jednak, te najważniejsze nie wchodzą w zakres prac ziemnych drogowców.
Wiosną rozpoczną się kolejne badania
Te odkrycia to dopiero początek badań. Wiosną powinny rozpocząć się kolejne, bardziej szczegółowe, na 9 wytypowanych do tego stanowiskach - podkreśla archeolog, kustosz suwalskiego muzeum Jerzy Siemaszko. Jest nadzieja, że na kolejnym etapie prac uda się dokonać ciekawych odkryć, zwłaszcza w okolicy dawnego grodziska w Osinkach. Zbudowano go przed wiekami nad rzeczką Szwajcaria, bagno które tam teraz jest może kryć wiele cennych znalezisk, jak dawne konstrukcje, pomosty czy łódki dłubanki. Ciekawy jest także sam układ warstw ziemi, w których mogą znajdować się ciekawe odkrycia. Żeby się o tym przekonać, konieczne będą wstępne badania wykopaliskowe, które powinny rozpocząć się już wiosną.
W trakcie badań wzdłuż trasy S61 zarejestrowano ogółem 27 stanowisk, z czego 19 znanych już wcześniej i 6 zupełnie nowych. Dodatkowo do rejestru trafił także cmentarz ewangelicki w miejscowości Czerwonka oraz Szypliszki jako wieś o metryce historycznej.
Odcinek trasy Via Baltica ma powstać do 2021 roku
Podlaski odcinek trasy Via Baltica na drodze S61 będzie biegł od Ostrowi Mazowieckiej w stronę Łomży, Szczuczyna, Ełku i Suwałk i dalej do granicy Polski z Litwą w Budzisku. Tam połączy się z litewską drogą A5 w stronę Kowna, a stamtąd prowadzić będzie do Rygi na Łotwie.
Droga ma powstać do 2021 roku, dlatego archeolodzy muszą się spieszyć, żeby zabezpieczyć wszelkie możliwe ślady i pamiątki po dawnych mieszkańcach tych terenów.