Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Najpierw w Białymstoku, później w Suwałkach będzie można zobaczyć spektakl o Obławie Augustowskiej
Prace nad dramatem trwają właśnie w białostockim Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki.
Autorzy scenariusza - Jagoda Skowron i Jan Nowara - chcą przypomnieć wydarzenia z lipca 1945 roku, kiedy to wojska NKWD, wspierane przez służby komunistycznej Polski, zatrzymały i i rozstrzelały co najmniej 600 mieszkańców Suwalszczyzny. Dyrektor teatru Piotr Półtorak przypomina, że do dziś nie wiadomo, gdzie znajdują się szczątki zamordowanych.
Mam nadzieje, że przez tą białostocką premierę pójdzie sygnał w Polskę; bo to jest dla tego regionu bardzo ważny, często też osobisty dramat tych, którzy tutaj mieszkają. W świadomości ogólnopolskiej to funkcjonuje, ale niekoniecznie tak jak powinno. Spektakl powstał w oparciu m.in. o dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej, także dzięki listom i meldunkom.
- mówi Piotr Półtorak.
Premierowy pokaz spektaklu "Obława" zaplanowano na 1 marca w białostockim teatrze dramatycznym i 10 marca w Suwalskim Ośrodku Kultury. Potem zobaczą go także uczniowie suwalskich szkół.
Tablice pamiątkowe na Jasnej Górze oraz w czterech kościołach Suwalszczyzny, liczne wydawnictwa, w tym komiks, efektowne misteria rocznicowe, sympozja naukowe - to niektóre z osiągnięć Związku Pamięci Obławy Augustowskiej 1945 roku, który w niedzielę (27.01) w Suwałkach podsumował ostatnie trzy lata działalności.
Będę popierała pomysł stworzenia muzeum w budynku augustowskiego dworca — zapowiedziała senator Anna Maria Anders, która w ubiegłym tygodniu była gościem Studia Suwałki.
Mszą świętą celebrowaną przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura rozpoczęły się w niedzielę (15.07) w Gibach obchody 73. rocznicy Obławy Augustowskiej. Honorowy patronat nad uroczystością objął prezydent RP Andrzej Duda.