Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | "Zginęli, bo byli Polakami" – 73. rocznica Obławy Augustowskiej w Gibach

"Zginęli, bo byli Polakami" – 73. rocznica Obławy Augustowskiej w Gibach

autor: Tomasz Kubaszewski

15.07.2018, 08:04, akt. 16:12

Mszą świętą celebrowaną przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura rozpoczęły się w niedzielę (15.07) w Gibach obchody 73. rocznicy Obławy Augustowskiej. Honorowy patronat nad uroczystością objął prezydent RP Andrzej Duda.

fot. Tomasz Kubaszewski
fot. Tomasz Kubaszewski

73. rocznica Obławy Augustowskiej w Gibach - relacja Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Po południowym nabożeństwie uczestnicy przeszli na Górę Krzyży, gdzie znajduje się instalacja upamiętniająca ofiary obławy. Tam o godz. 13:40 rozpoczęły się oficjalne wystąpienia.

Tadeusz Deszkiewicz doradca prezydenta RP, odczytał list napisany przez Andrzeja Dudę:

To oni tworzyli II Rzeczpospolitą, uczyli się, pracowali, żyli z myślą o tym, że budują swoją ojczyznę. Te nadzieje i plany pokrzyżowała wojna i okupacja, a gdy mogło się wydawać, że upragniona wolność jest już w zasięgu ręki, przyszedł cios najstraszliwszy - aresztowanie i zapewne śmierć w okolicznościach, których do dzisiaj nie znamy. Ich los był tragiczny, a Polska za którą zginęli jest im winna wdzięczność za to, że do końca pozostali jej wierni. Pamięć o nich przypomina nam, że nasza suwerenność nie została nam dana za darmo, ale że została okupiona krwią wielu naszych rodaków. Oby podobna tragedia nigdy więcej się nie wydarzyła, obyśmy też jednak zawsze pamiętali, jak wielkim darem i jak wielkim zadaniem jest dla nas wolna Polska. 

Dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o ofiarach Obławy Augustowskiej. Niech wspólna pamięć łączy nas w tym szczególnym czasie, gdy obchodzimy wielki, narodowy jubileusz. Niech żyje wolna, niepodległa i suwerenna Polska.


Wiceminister spraw praw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego:

Rzeczpospolita czci swoich bohaterów, upamiętnia ich, robi co może, by odnaleźć doczesne szczątki ofiar, zidentyfikować je i godnie z ceremoniałem wojskowym pochować. Chciałbym w tym miejscu najgoręcej jak tylko potrafię, podziękować ludziom dobrej woli i szlachetnych serc, którzy w tej walce o prawdę, godność i pamięć brali udział. Rzeczpospolita jest państwu za to ogromnie wdzięczna.

Wiceminister Jarosław Zieliński podkreślił podczas uroczystości rolę narodowej pamięci w kształtowaniu postaw obywatelskich. 

W tym roku jest sytuacja niewątpliwie lepsza, niż jakiś czas temu, zwłaszcza gdy chodzi o jedną wartość- gdy chodzi o pamięć. Bo ta pamięć staje się coraz bardziej częścią świadomości zbiorowej Polaków. I być nią powinna, być nią musi. 

W uroczystości wzięli udział m.in. lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, a także Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski.

Głównymi organizatorami obchodów są Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 i Urząd Gminy Giby.

Obława Augustowska, to największa zbrodnia w powojennej historii Polski. W lipcu 1945 r. oddziały NKWD i wspierające je polskie wojsko zatrzymały kilka tysięcy mieszkańców Suwalszczyzny podejrzewanych o współpracę z niepodległościowym podziemiem. Bez śladu przepadły przynajmniej 592 osoby, ale zdaniem przedstawicieli Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, liczba ofiar może sięgać nawet 2 tysięcy. Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie doszło do egzekucji zatrzymanych i gdzie zostali pochowani.

| red: sk, mak

ZOBACZ TEŻ:


Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku

13.07.2018, 07:43

Zginęli, bo byli Polakami. Wczoraj (12.07) obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.


Na wzgórzu w Gibach stanęło 266 krzyży – symbol ofiar Obławy Augustowskiej

7.07.2017, 07:40

266 dębowych krzyży stanęło w Gibach na wzgórzu, gdzie od lat są organizowane uroczystości rocznicowe związane z uczczeniem ofiar Obławy Augustowskiej, w której w 1945 roku zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego.


Obława Augustowska. Kolejne sondaże archeologiczne bez rezultatów

28.06.2016, 17:03

Bez "oczekiwanych rezultatów" zakończyły się kolejne archeologiczne prace sondażowe, które przeprowadzono w okolicach drogi Rygol-Giby.


Region: Widowisko historyczne na 70. rocznicę Obławy Augustowskiej

28.06.2015, 06:53

Niezwykłą oprawę mają mieć obchody 70.rocznicy obławy augustowskiej w Gibach na Suwalszczyźnie.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego



Źródło fot. Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
20.11.2024, 07:25, akt. 09:45

Będzie to sentymentalna podróż w czasie








Fotolia.com
14.11.2024, 08:38, akt. 08:40

Wilki w regionie nadal sprawiają problemy







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok