Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Zjazd Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach

Zjazd Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach

autor: Tomasz Kubaszewski

27.01.2019, 16:51, akt. 28.01.2019, 04:38

Tablice pamiątkowe na Jasnej Górze oraz w czterech kościołach Suwalszczyzny, liczne wydawnictwa, w tym komiks, efektowne misteria rocznicowe, sympozja naukowe - to niektóre z osiągnięć Związku Pamięci Obławy Augustowskiej 1945 roku, który w niedzielę (27.01) w Suwałkach podsumował ostatnie trzy lata działalności.

Prezes - ks. Stanisław Wysocki dziękował m.in. wiceministrowi Jarosławowi Zielińskiemu, który od lat wspiera Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Fot. Tomasz Kubaszewski
Prezes - ks. Stanisław Wysocki dziękował m.in. wiceministrowi Jarosławowi Zielińskiemu, który od lat wspiera Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Fot. Tomasz Kubaszewski

Jak mówi prezes związku ks. Stanisław Wysocki, najistotniejsze wydarzenie miało miejsce w czerwcu ubiegłego roku na jednym z suwalskich rond. 

Wszystko było ważne, ale najważniejsze było postawienie Pomnika Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który ma za zadanie nieustannie edukować. To rondo, na którym ten monument się znajduje, przejeżdża w ciągu doby ponad 20 tysięcy pojazdów. A zatem, czy ktoś chce, czy nie chce, musi pamiętać, że obława była. 

- podkreśla ks. Stanisław Wysocki

Ks. Wysocki, którego członkowie związku wybrali w niedzielę przez aklamację na stanowisko prezesa na kolejną trzyletnią kadencję, dodaje, że wiele jest jeszcze do zrobienia. 

Przed nami wielkie zadanie: nieustanne budzenie pamięci w naszym społeczeństwie, w naszym narodzie. A mamy na uwadze to, by podobne pomniki stanęły w Augustowie, w Sokółce czy w Lipsku.

- dodaje prezes związku

Członkowie związku bardzo też liczą na jeszcze jedno przedsięwzięcie, które w największym stopniu może przyczynić się do rozpowszechnienia wiedzy o obławy augustowskiej. Chodzi o film fabularny. Jak wyjawił obecny podczas zjazdu wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński, trwają zaawansowane rozmowy na ten temat. Ze względu na tajemnicę handlową, żadnych szczegółów podać na razie nie można. Wiceminister wyraził jedynie nadzieję, że film będzie gotowy w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat. 

| red: maj, ary

ZOBACZ TEŻ:


Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej otrzymał nagrodę "Strażnika Pamięci"

7.11.2018, 18:34

Nagrodę przyznaje tygodnik "Do Rzeczy". Jak mówił zastępca redaktora naczelnego tego pisma - Piotr Zychowicz, związek od lat dąży do wyjaśnienia wszystkich okoliczności obławy, a jednocześnie stara się propagować wiedzę na ten temat także wśród młodego pokolenia.


ks. Stanisław Wysocki

18.10.2018, 14:22

- Jak ludzie pytają mnie na kogo głosować, odpowiadam, że na człowieka dobrego, szlachetnego i uczciwego — mówi ks. Stanisław Wysocki.


Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - największej niewyjaśnionej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej

12.07.2018, 07:09

73 lata temu - 12 lipca 1945 roku - sowieci rozpoczęli wielką operację wojskową na obszarze Puszczy Augustowskiej i terenach do niej przyległych.


W Augustowie wiceminister MSWiA odznaczył dwóch byłych żołnierzy AK Orderem Krzyża Niepodległości

7.07.2018, 19:03

Kombatanci zostali wyróżnieni za odwagę i poświęcenie w obronie ojczyzny.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego







Konferencja prasowa ws. akcji "Eko bezpieczni - Eko widoczni - drugie życie odblasków", 16.12.2024, fot. Marcin Gliński
16.12.2024, 13:59, akt. 17.12.2024, 11:21

W Podlaskiem pojawiły się Odblaskowe Punkty Ratunkowe









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok