Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Cztery nadleśnictwa wydały wspólny album o Kanale Augustowskim
autor: Karol Prymaka
To Płaska, Augustów, Szczebra i Rajgród. Jest to związane z dwusetną rocznicą rozpoczęcia budowy kanału i stuleciem Lasów Państwowych.
Mówi główny pomysłodawca - nadleśniczy Roman Rogoziński.
Dla większości ludzi najciekawsze są zapewne śluzy. Szczególnie te, które udało się zachować albo odtworzyć w pierwotnym kształcie, z dużym wykorzystaniem drewna czy innych surowców tradycyjnych, jak cegła i kamień. Śluz po stronie polskiej jest 15. Osiem leży w granicach Nadleśnictwa Płaska. W tym ta, która przez wielu jest uważana za najładniejszą - śluza Perkuć.
W albumie znajdziemy kilkaset zdjęć nie tylko samego kanału, ale znajdującej się tu fauny i flory. Jak zaznacza nadleśniczy Rogoziński, odpowiada za to jedna osoba.
Autorem wszystkich zdjęć jest Andrzej Sidor - ceniony i znany fotografik. Z jednej strony szuka naturalnego piękna, a z drugiej wie, jak przekazać odbiorcy to, co najciekawsze. Przekazał mi, że właściwie od początku działalności fotograficznej Kanał Augustowski był przedmiotem jego zainteresowania. Dlatego w tym albumie znajdziemy także unikatowe bardzo stare zdjęcia.
Niestety, ale album nie jest dostępny w oficjalnej sprzedaży. Otrzymać go można jedynie podczas wizyty w jednym z czterech nadleśnictw.
- Okazało się, że nazwa Kanał Augustowski nie jest w Brukseli specjalnie znana - mówi Bogdan Dyjuk.
Taki przetarg władze Augustowa musiały ogłosić, bo poprzedni wykonawca nie wywiązał się z tego zadania.
W ramach projektu w południowej części Suwałk zaplanowano m.in. duży zbiornik retencyjny i kilka kanałów deszczowych.