Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Marsz Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Marsz Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

autor: Katarzyna Turowicz

14.07.2023, 19:07, akt. 19:16

Ze Stanowiska, przez miejscowości Budwieć i Zelwa, do Gib przeszedł w piątek (14.07) Marsz Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Po drodze uczestnicy zatrzymywali się w miejscach pamięci związanych z tym wydarzeniem, a rodziny ofiar dzieliły się swoimi wspomnieniami.

fot. Katarzyna Turowicz
fot. Katarzyna Turowicz

Marsz Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - relacja Katarzyny Turowicz

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wśród około 70 uczestników marszu, który zorganizowało Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach, byli m.in. potomkowie ofiar Obławy Augustowskiej i mieszkańcy regionu.

 

Zainicjowaliśmy taki Marsz Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej szlakiem, którym ci bohaterowie zostali wywiezieni prawdopodobnie do wsi Kalety na Białorusi. Staramy się, aby ta pamięć nie zanikła i była wieczna - mówi prezes Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach Marcin Kuklewicz. 

 

Wspomnieniami o dziadku, który zginął podczas Obławy Augustowskiej, podzieliła się Teresa Tur.

 

Moja mama miała sześć lat, kiedy 14 lipca przyszło dwóch żołnierzy sowieckich i jeden polski. Dziadek nie pożegnał się, chociaż na pewno zdawał sobie sprawę, że może nie wrócić - mówi Teresa Tur. 

 

Jedna z uczestniczek marszu dodaje, że wśród mieszkańców regionu pamięć o tych wydarzeniach jest nadal żywa. 

 

To straszne, że rodziny ofiar nadal nie wiedzą, gdzie te szczątki się znajdują. Ja także chciałabym, aby zostały one godnie uczczone, bo to są nasi bohaterowie - mówi uczestniczka marszu.

 

Marsz zakończył się dojściem do Góry Krzyży w Gibach. Tam uczestnicy zapalili znicze, wzięli udział w modlitwie i wysłuchali pieśni patriotycznych o Obławie Augustowskiej.


| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

12.07.2023, 19:42

Na terenie Domu Turka w Augustowie uroczyście odsłonięto w środę (12.07) Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Na artystycznej instalacji znalazły się nazwiska blisko 600 osób zamordowanych w lipcu 1945 roku, których tożsamość dotąd potwierdzono. W dawnej siedzibie NKWD i UB Instytut Pileckiego zainicjował powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej, do którego również dzisiaj wmurowano kamień węgielny.


78. rocznica Obławy Augustowskiej [zdjęcia]

12.07.2023, 15:27

Pamięć o Obławie Augustowskiej wymaga nie tylko uczczenia jej ofiar, ale również zapisania na kartach historii polskich nazwisk osób za nią współodpowiedzialnych. Ta myśl towarzyszyła tegorocznym obchodom rocznicy sowieckiej zbrodni z lipca 1945, które w środę (12.01) odbyły się na Wzgórzu Krzyży w Gibach.


78. lat temu miała miejsce Obława Augustowska [zdjęcia]

12.07.2023, 05:48

Była modlitwa o pokój, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i rekonstrukcja historyczna w wykonaniu Stowarzyszenia "Grupa Wschód".





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok