Radio Białystok | Wiadomości | 78. rocznica Obławy Augustowskiej [zdjęcia]

78. rocznica Obławy Augustowskiej [zdjęcia]

autor: Marcin Kapuściński

12.07.2023, 15:27, akt. 20:02

Pamięć o Obławie Augustowskiej wymaga nie tylko uczczenia jej ofiar, ale również zapisania na kartach historii polskich nazwisk osób za nią współodpowiedzialnych. Ta myśl towarzyszyła tegorocznym obchodom rocznicy sowieckiej zbrodni z lipca 1945, które w środę (12.01) odbyły się na Wzgórzu Krzyży w Gibach.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński


0:00
0:00
78. rocznica Obławy Augustowskiej - relacja Marcina Kapuścińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Hołd pomordowanym działaczom podziemia oddali politycy, samorządowcy, mundurowi oraz mieszkańcy regionu, wśród których byli też krewni zabitych.


12 lipca na te tereny wkroczyła Armia sowiecka i dokonała przeczesania tych lasów. 1900 osób poddano przesłuchaniom i ci, którzy przyznali się, że są żołnierzami Armii Krajowej, zostali zamordowani - mówi prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej ksiądz prałat Stanisław Wysocki, który w Obławie stracił ojca i dwie siostry. 


List w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odczytał sekretarz stanu Andrzej Dera.


Dołów śmierci w lasach augustowskich do dziś nie znaleziono. Wiem, że niepełna wiedza o tym, przez co przeszli po aresztowaniu oraz brak mogił jest dla wielu źródłem głębokiego cierpienia. Mam nadzieję, że prawda o losie ofiar Obławy Augustowskiej ujrzy światło dzienne i ukoi ból w sercach ich rodzin - napisał prezydent Andrzej Duda.


Mamy wciąż deficyt prawdy. W tej zbrodni, sowieckiej zbrodni, uczestniczyli także polscy komuniści spod znaku UB, spod znaku MO, PPR. To bolesny wątek. My nie możemy uciekać przed prawdą, nawet jeżeli ona dotyczy naszych rodaków. Główny ciężar tej zbrodni spoczywa na sowietach także niestety z udziałem polskich komunistów - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński. 


Ofiary Obławy upamiętnione zostaną też również w Augustowie. W sąsiedztwie dawnej katowni UB tzw. Domu Turka, o godzinie 16:00 odsłonięty został Mur Pamięci z wypisanymi na nim nazwiskami osób zamordowanych przez sowietów.



Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej




| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Upamiętniono ostatni krzyk Obławy Augustowskiej. Wieczór wdzięczności dla pomordowanych

12.07.2023, 09:12

W Puszczy Augustowskiej, gdzie według historyków w 1945 roku mieścił się obóz przejściowy dla aresztowanych przez NKWD mieszkańców tego rejonu, odbyły (11.07) się uroczystości z udziałem przedstawicieli służb mundurowych, harcerzy, samorządowców, duchownych, mieszkańcy i członków rodzin ofiar obławy.


78. lat temu miała miejsce Obława Augustowska [zdjęcia]

12.07.2023, 05:48

Była modlitwa o pokój, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i rekonstrukcja historyczna w wykonaniu Stowarzyszenia "Grupa Wschód".


Jarosław Zieliński [wideo]

11.07.2023, 00:25

Mamy nadzieję, że sprawy historyczne zostaną wreszcie ułożone i uporządkowane, i że oddamy odpowiednią cześć tym, którzy zostali pomordowani w różnych okresach historycznych - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.


Lipcowi w Augustowie. To było wyjątkowe wydarzenie

10.07.2023, 07:19

M.in. Żurkowski, Reni Jusis, Ewelina Flinta, Tulia - wszyscy śpiewali o Obławie Augustowskiej.





ZNAJDŹ NAS




stock.adobe.com
REGION
24.11.2024, 06:59, akt. 07:02

Ponowne wybory w gminie Korycin
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok