Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

autor: Areta Topornicka

12.07.2023, 19:42, akt. 19:49

Na terenie Domu Turka w Augustowie uroczyście odsłonięto w środę (12.07) Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Na artystycznej instalacji znalazły się nazwiska blisko 600 osób zamordowanych w lipcu 1945 roku, których tożsamość dotąd potwierdzono. W dawnej siedzibie NKWD i UB Instytut Pileckiego zainicjował powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej, do którego również dzisiaj wmurowano kamień węgielny.

fot. Areta Topornicka
fot. Areta Topornicka

Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - relacja Arety Topornickiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin podkreślała, że Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej jest wyjątkowy.


Chcieliśmy, aby ta instalacja była niezwykła. To są takie nierówne formy drzew. To oddaje miejsce śmierci poległych w obławie. Znajdują się tam tabliczki z imionami i nazwiskami ofiar. Jest to niezwykły Mur Pamięci i tylko Augustów będzie taki miał. Mieszkańcy i rodziny ofiar na to zasłużyli, czekali na takie miejsce dziesięciolecia - mówi prof. Magdalena Gawin. 


Wnuczka zamordowanego w lipcu 1945 r. Jana Żylińskiego Elżbieta Chmielewska nie kryła wzruszenia.


Do tej pory mało kto wiedział o Obławie Augustowskiej. A teraz, przyjeżdżając tu, na każdym kroku można dostrzec jej oznaki. To niechlubne miejsce, jakim kiedyś był Dom Turka, odpracuje teraz tę złą historię na poczet dobrej - przyznaje Elżbieta Chmielewska. 


Podlaski Konserwator Zabytków Małgorzata Dajnowicz podkreślała, że nazwisk na Murze Pamięci będzie dużo więcej. 


To jest miejsce, które daje szansę do dalszej ekspozycji kolejnych postaci i kolejnych nazwisk, które mogą być upamiętnione w przyszłości. Instalacja wprawia w powagę i zadumę - mówi Małgorzata Dajnowicz.


Poseł PiS Jarosław Zieliński zaakcentował, że w tym miejscu powstanie muzeum.


Na bazie Domu Turka powstaje Muzeum Obławy Augustowskiej. Tak właściwie będzie to Dom Pamięci tych ofiar o charakterze muzealnym. Są tu gromadzone dokumenty, pamiątki, przedmioty i artefakty. Wszystko to, co przypomina o największej zbrodni po II wojnie światowej na terenie Polski - dodał Jarosław Zieliński.  


Uroczystość zwieńczyła msza święta w intencji zamordowanych i ich rodzin w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Potem odbyło się VII Publiczne Odczytywanie Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej: "Przywróćmy Im twarze i imiona".


| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


78. rocznica Obławy Augustowskiej [zdjęcia]

12.07.2023, 15:27

Pamięć o Obławie Augustowskiej wymaga nie tylko uczczenia jej ofiar, ale również zapisania na kartach historii polskich nazwisk osób za nią współodpowiedzialnych. Ta myśl towarzyszyła tegorocznym obchodom rocznicy sowieckiej zbrodni z lipca 1945, które w środę (12.01) odbyły się na Wzgórzu Krzyży w Gibach.


Upamiętniono ostatni krzyk Obławy Augustowskiej. Wieczór wdzięczności dla pomordowanych

12.07.2023, 09:12

W Puszczy Augustowskiej, gdzie według historyków w 1945 roku mieścił się obóz przejściowy dla aresztowanych przez NKWD mieszkańców tego rejonu, odbyły (11.07) się uroczystości z udziałem przedstawicieli służb mundurowych, harcerzy, samorządowców, duchownych, mieszkańcy i członków rodzin ofiar obławy.


78. lat temu miała miejsce Obława Augustowska [zdjęcia]

12.07.2023, 05:48

Była modlitwa o pokój, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i rekonstrukcja historyczna w wykonaniu Stowarzyszenia "Grupa Wschód".


Jarosław Zieliński [wideo]

11.07.2023, 00:25

Mamy nadzieję, że sprawy historyczne zostaną wreszcie ułożone i uporządkowane, i że oddamy odpowiednią cześć tym, którzy zostali pomordowani w różnych okresach historycznych - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego





Źródło fot. Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
20.11.2024, 07:25, akt. 09:45

Będzie to sentymentalna podróż w czasie







Fotolia.com
14.11.2024, 08:38, akt. 08:40

Wilki w regionie nadal sprawiają problemy






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok