Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwałki: samorządowcy, parlamentarzyści i wierni w obronie dobrego imienia Jana Pawła II
Była modlitwa Anioł Pański, wspólne odśpiewanie "Barki" oraz złożenie kwiatów i zniczy. W Suwałkach pod pomnikiem Jana Pawła II w 18. rocznicę śmierci papieża zebrali się samorządowcy, parlamentarzyści i wierni.
W ten sposób wyrazili oni swój sprzeciw wobec ataków na papieża Polaka. Uroczystość zorganizowano z inicjatywy klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Suwałk. Jego przewodniczący Jacek Juszkiewicz podkreśla, że to wyraz poszanowania godności i dobrego imienia Jana Pawła II.
- To jest oburzające, bo Jan Paweł II został uznany jako święty więc żaden cień na jego osobę nie pada. To zostało bardzo dokładnie sprawdzone. W poczuciu wszystkich mieszkańców, którzy kierują się nauczaniem Jana Pawła II jest to nie do przyjęcia, że takie ataki medialne na jego osobę miały miejsce.
W uroczystości wziął udział również poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński, który podkreślał, że ataki na papieża Polaka są zamachem na Polskę.
- Ci, którzy chcą podważyć ten system wartości, chcą również rozbić podstawy wiary. Jan Paweł II jest świętym i to właśnie on przywołał i zaktualizował wszystkie najważniejsze prawdy naszej wiary katolickiej. Jest to również atak na wspólnotę narodową. Podważenie podstaw aksjologicznych i wartości, na których jest ona zbudowana jest działem szatańskim.
Zgromadzeni wierni nie kryli wzruszenia i podkreślali, jak bardzo ważną postacią w ich życiu jest Jan Paweł II.
- To był wielki człowiek i wielki Polak. Jesteśmy świadomi jak duża odpowiedzialność na nas ciąży, aby przekazać te wartości również naszym dzieciom. Dzieci powinny wiedzieć, jak wiele Polska mu zawdzięcza. - Nie godzę się z tym, że imię świętego Jana Pawła II jest plamione i plugawione. Musimy się temu przeciwstawić. To był największy Polak w naszych dziejach. Musiałem tutaj przyjść i zamanifestować.
Swój sprzeciw wobec ataków na Jana Pawła II wyrazili w piątek (31.03) również mieszkańcy gminy Raczki. Tam odbyła się droga krzyżowa, podczas której niesione był relikwie papieża Polaka.