Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Dwie uczennice z III LO w Suwałkach przywracają pamięć o dawnych mieszkańcach m.in. Białegostoku
W ramach ogólnopolskiego konkursu z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, wraz z opiekunem Konradem Wiśniewskim, spotykają się z lokalnymi historykami i planują wystawę w swojej szkole.
Nagrodą za tę praca ma być udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jak mówi Oliwia Ubowska, dzięki przygotowaniom do konkursu poznała losy Żydów z naszego regionu.
Głównie opowiemy o powstaniu w getcie warszawskim, ale też o getcie białostockim, które znajdowało się najbliżej. Nie było takiego w Suwałkach, ani na Suwalszczyźnie. Wcześniej nawet nie wiedziałam, że w Białymstoku znajdowało się getto. Nie mówi się o tym wiele. Zostało zlikwidowane prawie 5 miesięcy po warszawskim. Liczby osób, które wtedy zginęły są przerażające.
Natalia Kostaniecka dodaje, że poszukiwanie informacji na ten temat, wymaga bardzo dużo pracy.
Korzystamy z wielu archiwów cyfrowych, źródeł internetowych, ale także książek z biblioteki lub od nauczycieli. Byłyśmy na kilku spotkaniach w muzeum i archiwum. Planujemy wystawę ze zdjęciami tego, jak wyglądały właśnie te getta czy schrony. Mamy na przykład kilka zdjęć synagogi, która była w Bakałarzewie i ulic zamieszkiwanych przez Żydów w Suwałkach.
Uczennice planują także nagranie słuchowiska opartego o wspomnienia 19-letniej mieszkanki getta warszawskiego.
W ramach ogólnopolskiego konkursu, wraz z opiekunem Markiem Urbanowiczem, odwiedzają archiwa i spotykają się z lokalnymi historykami. Mają szansę wziąć udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Nagrali słuchowisko, przeprowadzają sondy uliczne, spotykają się z lokalnymi historykami. Robią to w ramach konkursu, którego nagrodą jest udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Starają się o to uczniowie III LO w Suwałkach, którzy chcą przybliżyć mieszkańcom miasta biografię parlamentarzysty Adama Ignacego Koca i dzięki temu dostać się do Sejmu Dzieci i Młodzieży.