Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]
Przedstawiciele władz, organizacji i służb mundurowych upamiętnili w środę (1.03) w woj. podlaskim Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Składanie kwiatów i marsz w Białymstoku
Przedstawiciele władz złożyli kwiaty o 9:00 przy Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada, a później przed Pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki", przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, a także przy kilku tablicach pamiątkowych, m.in.: przy kinie "Ton", czyli przy dawnym miejscu skazań żołnierzy Polski Podziemnej.
Bardzo dobrze, że w tej przestrzeni publicznej są elementy utrwalające pamięć. Są pomniki, są tablice różnego rodzaju. Są przywoływane postacie - w nazwach ulic czy placów. Oddajemy im hołd. On jest trochę spóźniony, bo ta pamięć o żołnierzach wyklętych była przecież systematycznie i celowo zacierana, wypaczana - mówił podczas porannych uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Niektórych ludzi udało się nakłonić do współpracy z sowieckim państwem, ale było bardzo dużo ludzi, którzy się z tym nie zgadzali. I teraz jest czas na prawdę. O tych, którzy narażali życie. I trzeba ich honorować za to - mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.
W południe przed Pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki" w Białymstoku odbyły się miejskie uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wieczorem - po mszy świętej w katedrze o 17:00, ulicami miasta przeszli uczestnicy "Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych". W tym roku odbył się on pod hasłem "Stanę na każde twoje zawołanie - Polsko!" i upamiętnić miał szczególnie Zbigniewa Rećkę ps. "Trzynastka", który w 1942 roku przeprowadził akcję wyprowadzenia z białostockiego aresztu gestapo trzech członków sztabu i łączniczki okręgu Białystok AK. Pracował wówczas jako tłumacz w siedzibie gestapo przy obecnej ulicy Sienkiewicza. W 2023 roku przypada setna rocznica jego urodzin. By upamiętnić jego zasługi w walce o wolną i niepodległą Polskę, radni Białymstoku ustanowili "Trzynastkę" jednym z patronów tego roku w mieście.
Obchody w innych podlaskich miastach
W Łomży Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono apelem pamięci, salwą honorową oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956.
W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe oraz delegacje m.in. samorządów miasta i powiatu oraz stacjonującego w Łomży wojska: 18. łomżyńskiego pułku logistycznego i 13. batalionu lekkiej piechoty.
Swoje delegacje wystawiły także łomżyńskie szkoły średnie i środowiska, które kultywują pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego.
W Suwałkach uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w konkatedrze. p.w. św. Aleksandra. Potem zebrani przemaszerowali przez miasto pod pomnik 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej, gdzie złożono kwiaty.
Żołnierze Wyklęci nie wygrali swojej walki bezpośrednio, ale odnieśli zwycięstwo za grobem, jak nie raz w naszych dziejach bywało. Mamy wolną Polskę, niepodległą, suwerenną, która sama stanowi o swoim losie. Po drugie wygrali też w zbiorowej pamięci Polaków, bo po latach milczenia i skazywania na niepamięć, możemy kultywować o nich pamięć - powiedział poseł Jarosław Zieliński.
W uroczystości wzięły udział setki osób, w tym wielu uczniów.
"Od lat w Suwałkach młodzież przychodzi tłumnie, bo to jest dla młodych ludzi ważne, pamiętanie o naszej historii" - mówi Piotr Rydzewski z Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Uroczystości w Suwałkach zorganizował Związek Pamięci Ofiar Obławy
Augustowskiej.
W Ciechanowcu uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą w kościele Trójcy Przenajświętszej. Następnie uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny przy ul. Sienkiewicza, gdzie – po odśpiewaniu hymnu i okolicznościowych wystąpieniach - złożyli kwiaty ma grobach żołnierzy NSZ i AK.