Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Opóźni się budowa zbiornika, który zapobiec ma zalewaniu domów w zachodniej części Suwałk
autor: Marcin Kapuściński
Z jednej strony Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie ma pieniędzy na inwestycje, a z drugiej szuka innej - lepszej lokalizacji obiektu retencyjnego.
Jak mówi prezes PWiK-u Łukasz Kurzyna, teren przy ulicy Grunwaldzkiej pozostawia wiele do życzenia.
To nie jest takie oczywiste, że ten obszar uda się wykorzystać na zbiornik, który przyniesie ulgę mieszkańcom. Zostały zrobione badania geologiczne i wykazały one bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Mówiąc wprost, chłonność tego gruntu jest słaba. Niewiele tego obszaru da się zaadaptować na zbiornik będący buforem w przypadku większych opadów.
Miejskie wodociągi szukają więc innego terenu, który przejmie deszczówkę z osiedla Piastowskiego.
Tu rozważamy dwie lokalizacje w okolicy cmentarza. Jedna po stronie targowiska, a druga to niezagospodarowana część docelowego parkingu przy stadionie piłkarskim. Na tym terenie można byłoby potencjalnie zlokalizować zbiornik, który działał by podobnie jak przy ulicy Krakowskiej. Część wody wsiąkałaby pod ziemią, a część magazynowała jako bufor przy większy opadach deszczu.
Prezes szuka też pieniędzy na tę inwestycję. Liczy, że otrzyma zgodę na podwyżkę opłat za wodę i z tych środków sfinansuje budowę zbiornika. Stanie się to jednak nie wcześniej niż w przyszłym roku.
W ostatnich dniach przez kilka godzin wody nie mieli mieszkańcy części budynków znajdujących się w różnych częściach miasta - na Utracie, Paca i Kowalskiego.
Władze miasta nie mają optymistycznej odpowiedzi na to pytanie. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie dysponuje bowiem pieniędzmi na duże inwestycje, które zapobiegłyby podtopieniom domów i ulic.
Łączna kwota, o jaką toczą spór z miejskimi wodociągami wynosi ponad milion złotych.
Na podwyżkę nie zgodził się prezes Wód Polskich, który wniosek Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji uznał za niewystarczająco uargumentowany i polecił spółce łagodniejsze naliczanie marży zysku.