Urząd Celebracji Liturgicznych poinformował także, że w środę o godz. 9 rano odbędzie się ceremonia przeniesienia w procesji trumny z ciałem Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie się obecnie znajduje, do bazyliki Świętego Piotra. Tam wierni będą mogli oddać hołd papieżowi.
W sobotę, po mszy na placu Świętego Piotra trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.
Udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedziało wiele znanych osobistości ze świata polityki, m.in. prezydent USA Donald Trump, prezydent Argentyny Javier Milei i prezydent Francji Emmanuel Macron, a także prezydent Andrzej Duda z małżonką.
Rozporządzenie prezydenckie o żałobie narodowej wymaga kontrasygnaty premiera Donalda Tuska i taki dokument zostanie przez szefa Kancelarii minister Małgorzatę Paprocką przekazany do KPRM.
Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. W szczególności powinno ono określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.
W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem - odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.
W intencji zmarłego papieża będą się modlić księża, siostry zakonne i wierni w naszym regionie. W diecezji drohiczyńskiej w tamtejszej katedrze mszę za Franciszka we wtorek (22.04) o godz. 15 odprawi bp Piotr Sawczuk. Z kolei w archidiecezji białostockiej Eucharystia w intencji Ojca Świętego będzie odprawiona w środę w południe (23.04) - w białostockiej katedrze.
W czasie swojego pontyfikatu papież Franciszek mianował dwóch metropolitów białostockich: abp. Tadeusza Wojdę w 2017 roku oraz w 2021 roku abp. Józefa Guzdka. Ojciec Święty powołał także w 2019 roku biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka.
W wtorek (22.04) w kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie wystawiono otwartą trumnę z ciałem papieża Franciszka. Przybyli tam na modlitwę najbliżsi współpracownicy papieża. Przy trumnie pełni straż Gwardia Szwajcarska.
We wtorek, po pierwszym zgromadzeniu kardynałów w okresie wakatu Stolicy Apostolskiej, zostanie ogłoszona decyzja, kiedy trumna zostanie przeniesiona do bazyliki Św. Piotra, gdzie Franciszkowi będą oddawać hołd wierni.
Po śmierci papieża Franciszka najważniejszą osobą w Watykanie został 77-letni, urodzony w Irlandii, a następnie naturalizowany w USA kardynał Kevin Farrell, który jest Kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. Zarządza on administracją Kościoła i troszczy się o dobra i prawa doczesne Stolicy Apostolskiej w okresie wakansu.
Urodzony w Dublinie w 1947 roku należy do Zgromadzenia Legionistów Chrystusa. Ukończył uniwersytet w Salamance w Hiszpanii i Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, a następnie Uniwersytet Notre Dame w USA.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w archidiecezji waszyngtońskiej. W latach 2002-2007 był jej biskupem pomocniczym, a następnie biskupem Dallas.
W 2016 roku papież Franciszek mianował go prefektem watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. W tym samym roku został kardynałem.
Z chwilą śmierci papieża kamerling jako jeden z nielicznych nie traci swoich uprawnień i korzysta z nich w okresie tzw. sediswakancji aż do wyboru nowego biskupa Rzymu.
źródło: PAP | red: tk, zmj, gl