Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Władze gminy Augustów planują gazyfikację największych wsi
autor: Marcin Kapuściński
Liczą, że uda się je podłączyć do sieci przesyłowych powstających na terenie sąsiednich samorządów.
Wójt gminy Zbigniew Buksiński szczególną nadzieję pokłada w stacji regazyfikacji, którą zbudowano w augustowskiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- W Białobrzegach znalazło się 50 gospodarstw chcących podłączyć się do gazu. Trwają rozmowy na temat możliwości podpięcia ich do tej rozprężani. Okazuje się jednak, że nawet tylu odbiorców to za mało, aby inwestycja była opłacała. Jej koszt to bowiem około 2 mln zł.
Wójt ma w planach również podłączenie kilku wsi w północnej części gminy.
- W tej chwili trwają prace nad gazyfikacją w sąsiednich Raczkach. Z tego kierunku chciałbym zasilać Janówkę, Topiłówkę i Jabłońskie. Polska Spółka Gazownictwa jest tym zainteresowana, ale trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi.
Władze gminy planują sfinansować inwestycję z pieniędzy, o jakie będą się starać w ramach kolejnego podziału środków z rządowego programu Polski Ład.
Budowa dwóch marin oraz otwartych domków służących do tego, by przenocować, czy ugotować posiłek - to tylko niektóre ze 160 propozycji dotyczących zagospodarowania strefy Kanału Augustowskiego.
Chodzi o dwukilometrowe przedłużenie ulicy Tysiąclecia Litwy. Powinno to rozwiązać problem coraz bardziej zatłoczonej ulicy Bulwarowej.
Taki pomysł mają władze gminy, które liczą, iż z rządowego programu Polski Ład dostaną na ten cel nawet 15 mln zł.
Polska Spółka Gazownictwa czeka jeszcze na ostanie pozwolenia, które umożliwią budowę w Sejnach stałej stacji LNG, a później podłączenie do niej okolicznych gmin.
Chęć podłączenia do sieci zgłosiło tam niewielu mieszkańców i przedsięwzięcie się nie opłaca.