Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W augustowskim szpitalu brakuje ginekologów
W związku z tym nieczynna jest poradnia dla kobiet. Lekarze pełnią jedynie dyżury w oddziale ginekologicznym.
Jak mówi dyrektor Danuta Zawadzka, to efekt przekształcenia szpitala w placówkę jednoimienną w październiku ubiegłego roku.
- Jeden z ginekologów zrezygnował z pracy w momencie przekształcenia szpitala. Był to lekarz, który pracował u nas na etacie. Na ginekologii mamy dwa miejsca rezydencji, jednak konsultant wojewódzki nie skierował do nas żadnej stażystki, żeby u nas odbywała rezydenturę i specjalizowała się.
Dyrektor Zawadzka rozpoczęła już poszukiwania nowych lekarzy.
- Rezydenci chętniej korzystają z klinik i ośrodków wojewódzkich. Bronią się natomiast przed szpitalami powiatowymi. Wolą związać się na stałe z dużymi szpitalami. Niezależnie od tego, zabiegamy o nowych lekarzy. Prowadzimy rozmowy z dwiema stażystkami. Być może zasilą nas w najbliższych miesiącach.
Od 20 maja augustowski szpital jest placówką hybrydową. Poza poradnią ginekologiczną normalnie działają już wszystkie inne poradnie oraz oddziały.
Władze powiatu augustowskiego skierowały wniosek do wojewody podlaskiego o przekształcenie miejscowego szpitala w placówkę hybrydową.
Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm ginekologom ze szpitala w Olecku. Śledczy zarzucili im, że nie podejmując się cesarskiego cięcia doprowadzili do uszkodzenia macicy rodzącej oraz niedotlenienia dziecka.
Lekarka odmówiła wykonania cesarskiego cięcia, przez co stworzyła zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz dziecka — uznała suwalska prokuratura okręgowa.