"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Naukowcy raczej twierdzą, że nie, że to gwara, a w śpiewie Niczos słychać elementy języka białoruskiego, ukraińskiego, polskiego i rosyjskiego.
Z kolei lingwistka Maria Bolek oraz Paweł Chról (rodzimy użytkownik rzeczonego języka) po konsultacji merytorycznej z Andrzejem Żakiem (Instytut Slawistyki PAN) w serwisie "O języku" piszą tak:
Język podlaski – znany jako po swojomu, po naszomu, pudlaśki, prosty język, tutejszy czy chachłacki – to wschodniosłowiański język, który wykształcił się na polsko-ruskim pograniczu kulturowym i językowym. Stanowi wyjątkowy zbiór cech językowych, różniący się zarówno od standardowego ukraińskiego i białoruskiego. Posługuje się nim głównie ludność zamieszkująca część Podlasia i Polesia, co czyni go językiem regionalnym, lecz niezwykle bogatej historii - piszą Maria Bolek oraz Paweł Chról.
A najdalej idzie polsko-białoruski dziennikarz Jan Maksymiuk, który w swojej książce przedstawił nawet swoją koncepcję kodyfikacji języka podlaskiego - jako odrębnego od języka białoruskiego i ukraińskiego. Jak ma się jeszcze do tego śledzikowanie i nadreprezentacja słowa "dla" w podlaskiej mowie? A może rodzi się teraz nowy język? Odpowiedzi szuka Andrzej Bajguz
Koncert, który wyłoni polskiego reprezentanta na Eurowizję w Bazylei - 14 lutego o 20:45 w TVP2. Podlaski duet Niczos i Swada zaprezentuje wtedy piosenkę "Lusterka". A rywalizować będzie m.in z takimi gwiazdami jak: Justyna Steczkowska, Janusz Radek czy Sonia Maselik.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Fotografie Bolesława Augustisa, a także z podróży hrabiego Ignacego Korwin-Milewskiego, kubek z dedykacją od polskich bieżeńców, skrzynka na narzędzia czy grzebień wykonany na zesłaniu - znalazły się wśród nowych eksponatów, które trafiły do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz