Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Pacowski szlak i warsztaty kulinarne dawnych potraw - to niektóre nowe atrakcje Suwalszczyzny
Powiat suwalski wraz z litewskimi partnerami zaczyna realizację nowego, transgranicznego projektu, opartego o dziedzictwo i pamiątki historyczne związane z rodem Paców.
Jak przyznaje Beata Chełmińska-Bordzio, specjalista od turystyki w Starostwie Powiatowym w Suwałkach, wielu obiektów i miejsc związanych z tym rodem wciąż nie ma w przewodnikach.
Projekt powstał jako refleksja trzech regionów, że ich zabytki, ich dziedzictwo w dużej mierze oparte są o działalność rodu Paców. Jest to baza, na której można stworzyć coś interesującego dla turystów. Przede wszystkim chcemy uporządkować tę wiedzę o dziedzictwie Paców poprzez warsztaty dla przewodników, czy lokalnych organizacji turystycznych.
W ramach projektu powstaną m.in. strona internetowa i historyczny pacowski szlak z tablicami terenowymi po obu stronach granicy. Będą też drobne ulepszenia związane z infrastrukturą turystyczną, jak samoobsługowa stacja rowerowa i licznik turystów w Bolciach na ścieżce do trójstyku granic oraz luneta do obserwacji krajobrazu w Szurpiłach przy Izbie Pamięci Jaćwieskiej.
Są już zakupione dwa infokioski. Jeden będzie w Centrum Obsługi Turystów w Dowspudzie, i to jest właśnie obiekt związany z dziedzictwem Paców, drugi - w starostwie. Będą się tam wyświetlały informacje turystyczne, ale projekt ma szerszy kontekst rozwijania atrakcji regionów. Chcemy sięgnąć po dziedzictwo kulinarne, planujemy polsko-litewskie warsztaty kulinarne, żeby poszukać tych przepisów, które mogły pojawiać się w kuchni dworskiej.
Projekt, ze względu na pandemię, rozpoczyna się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W czerwcu zaplanowano pierwszą polsko-litewską konferencję.
Koszt całego projektu, to niemal 470 tysięcy euro, z czego strona polska ma do wykorzystania 107 tysięcy. 85% tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne.