Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Mieszkańcy województwa podlaskiego odwiedzają lokale wyborcze
Nieco ponad 914 tys. osób w województwie podlaskim uprawnionych jest do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Ponad 900 tys. wyborców w Podlaskiem
Biorąc pod uwagę powiaty, to najwięcej uprawnionych osób jest w powiecie białostockim: prawie 117 tys., a najmniej w sejneńskim - ponad 16,5 tys. osób.
Natomiast w rozbiciu na największe podlaskie miasta, to najwięcej wyborców jest w Białymstoku: prawie 219 tys., w Suwałkach ponad 51 tys., a w Łomży ponad 46 tys.
Osoby, które przed pierwszą turą zdecydowały się na pakiety korespondencyjne, teraz też tylko tak mogą głosować. Jeśli nie wysłały tych dokumentów pocztą, to w niedzielę mogą je oddać w komisji wyborczej. Lokale wyborcze czynne od 7:00 do 21:00.
Głosujący muszą mieć zasłonięte usta i nos. Dostępne będą płyny do dezynfekcji rąk, choć zalecane jest też przyjście w jednorazowych rękawiczkach i z własnym długopisem.
Białystok
Wczesnym wieczorem nie widać wzmożonego ruchu przed lokalami wyborczymi w Białymstoku, w komisjach nie ma kolejek - wynika z informacji zebranych przez PAP. Głosujący zakładają maseczki, przyłbice; przychodzą z własnymi długopisami.
Przed lokalami wyborczymi, do których w niedzielę po godz. 18:00 dotarła PAP, nie było kolejek, ruch był podobny jak w godzinach wcześniejszych.
"Przyszłam, bo pomyślałam, że o tej porze nie będzie kolejek" - powiedziała pani Danuta, którą przyszła zagłosować w komisji wyborczej nr 45 mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 11 w Białymstoku. Pytana, czy nie obawiała się, że wieczorem może być więcej osób ze względu na powroty ludzi z wakacji, powiedziała, że ten czas jeszcze pewnie przed nami, bo wciąż jest ładna pogoda.
Z powodu bycia cały dzień poza miastem zagłosować o godz. 18:00 przyszła pani Agnieszka, która głos oddała w komisji nr 45. "Przyjechałam do miasta i od razu na wybory" - dodała.
Pani Dorota z rodziną spotkani przez PAP przed Zespołem Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku, gdzie mieszczą się komisje nr 16 i 17, wróciła z wakacji i dlatego bardziej na głosowanie odpowiadała jej wieczorna pora. Nawet się zdziwiła, że nie ma dużego ruchu.
Inni, jak pan Romek, wybrał się wieczorem, bo dopiero wrócił z pracy, a pani Dorota przyszła z dziećmi w ramach poobiedniego spaceru.
Mimo tego, że parkingi w niektórych momentach były prawie pełne, a wiele osób wchodziło zagłosować, w komisjach kolejek nie było, wszyscy oddawali głos na bieżąco. Wszyscy głosujący byli w maseczkach lub przyłbicach, dużo osób z własnymi długopisami, część także zakładała rękawiczki.
Suwałki
Wybory w Suwałkach przebiegają bez zakłóceń. Przed niektórymi lokalami od czasu do czasu tworzą się kolejki, ale komisje dobrze radzą sobie z ich rozładowaniem.
Podczas pierwszej tury wyborów frekwencja wyniosła w Suwałkach 60,1 proc.
Augustów
Mieszkańcy Augustowa głosują i namawiają do tego innych. Ich zdaniem jest to demokratyczny obowiązek każdego Polaka i jeśli nie pójdą na wybory, nie będą mieli prawa narzekać na nową władzę.
Bielsk Podlaski
W 14 obwodach swoje głosy oddają mieszkańcy Bielska Podlaskiego. Wielu tamtejszych wyborców podkreśla, że chce mieć wpływ na sytuację w kraju i wypełnić swój obywatelski obowiązek. W Bielsku Podlaskim uprawnionych do głosowania jest ponad 19,5 tysiąca osób.
Grajewo
To prawo, obowiązek, ale też przywilej. Tak o udziale w głosowaniu w drugiej turze wyborów prezydenckich mówili mieszkańcy Grajewa.
Łomża
Dzisiaj decydujemy o tym jak będzie wyglądało nasze życie. Dlatego trzeba głosować, żeby mieć wpływ na swoją przyszłość - mówią mieszkańcy Łomży, którzy wzięli udział w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Mońki
Niektórzy mieszkańcy Moniek pewnie oddali już swój głos, inni nie wiedzą jeszcze, którego kandydata wybrać. Samo głosowanie w Mońkach przebiega sprawnie.
Knyszyn
Oddają swój głos, bo to "obowiązek każdego Polaka". Tak o dzisiejszym głosowaniu mówią mieszkańcy Knyszyna. W Knyszynie pod lokalami wyborczymi ustawiły się kolejki, choć jak mówią mieszkańcy miasteczka, mimo obostrzeń głosowanie przebiega sprawnie.
Supraśl
Głosują, bo chcą mieć wpływ na sytuację w kraju. Mieszkańcy Supraśla chętnie odwiedzają lokale wyborcze. Jak mówią, chcą wybrać prezydenta, który będzie godnie reprezentował nasz kraj.
W dobie pandemii koronawirusa, mimo obostrzeń, głosowanie w lokalach wyborczych w Supraślu przebiega sprawnie. W gminie Supraśl jest 9 lokali wyborczych.
Wasilków
"To nasz przywilej i prawo". Tak o głosowaniu mówią mieszkańcy Wasilkowa. Dziś tłumnie ruszyli do lokali wyborczych, aby wybrać prezydenta RP.
Kolno
Trzeba brać sprawy w swoje ręce. Bo jeżeli ktoś nie zagłosuje, to inni wybiorą za nas. Tak mówili mieszkańcy Kolna, którzy brali udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jak podkreślali, głosowanie to prawo, ale też obowiązek każdego obywatela.