Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Przez Kanał Augustowski można przepłynąć bezpłatnie
Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" zwolniło jednostki pływające z opłat za śluzowanie.
Jak mówi rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz zwolnienie jednostek pływających z opłat za śluzowanie, obowiązuje na wszystkich 14 śluzach Kanału Augustowskiego.
- Firmy, które zajmują się przewozem osób statkami pasażerskimi lub wycieczkowymi, przewozem towarów, holowaniem lub spławianiem drewna oraz wszyscy wodniacy, którzy będą, chcieli korzystać ze śluz lub pochylni do 30 września, są zwolnieni z opłat za korzystanie z dróg wodnych oraz urządzeń, które są własnościami Skarbu Państwa - wyjaśnia Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
Zwolnienie z opłat jest elementem tarczy antykryzysowej. Obowiązuje na wszystkich śródlądowych drogach wodnych w Polsce.
Ponad 640 różnych inwestycji w lepszą retencję wód za kwotę ponad 160 mln zł zrealizuje w ciągu trzech lat Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - mówił w środę (20.05) na jazie Złotoria prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
Z początkiem maja rozpoczął się sezon żeglugowy na Kanale Augustowskim, szlaki oznakowano na 50-km odcinku od śluzy Augustów do granicy z Białorusią - podały Wody Polskie w Białymstoku. Na pasażerów czekają statki Żeglugi Augustowskiej.
Pojawią się jednak ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.
Wody Polskie oferują pomoc przedsiębiorcom, którzy odczuwają skutki kryzysu związanego z koronawirusem. Głównie chodzi o hotele, pensjonaty czy branżę gastronomiczną.
Remont jazu i śluzy Augustów na Kanale Augustowskim planuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, by poprawić retencję wody na tym zabytkowym kanale. Ma to znaczenie także w przeciwdziałaniu skutkom suszy.