Radio Białystok | Wiadomości | Już od piątku Kanał Augustowski będzie dostępny dla żeglugi
Pojawią się jednak ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.
Rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz mówi, że z tego powodu zostały zmienione godziny przepływu przez śluzy.
W maju i czerwcu śluzy: Dębowo, Sosnowo, Borki i Białobrzegi będą otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16. Zaś śluzy: Augustów, Przewięź, Swoboda, Gorczcyca, Paniewo, Perkuć, Mikaszówka, Sosnówek, Tartak i Kudrynki będą działać od poniedziałku do piątku od godziny 10 do 13. Następnie będzie godzinna przerwa. Ponownie zostaną one otwarte o 14 do 17.
W święta i weekendy przepływy przez śluzy będą odbywały się jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu tego ze zarządem zlewni w Augustowie.
Ograniczenia zamierza wprowadzić również Żegluga Augustowska. Jej wiceprezes - Sławomir Aleksandrowicz mówi, że statki będą przystosowane do obowiązujących obostrzeń.
Będziemy mogli przewozić na statku 300 osobowym tylko 150 osób z zachowaniu wszystkich kryteriów. Na statkach 100 osobowych, przewozilibyśmy 50 osób. Przy jeszcze większych obostrzeniach może to być nawet jedna trzecia pasażerów.
W związku z panującą pandemią, zamknięta aż do odwołania jest Śluza Kurzyniec na polsko-białoruskiej granicy.
- Puszczenie ruchu tirów po drodze, na której nie ma nowoczesnych skrzyżowań czy bezpiecznych rozjazdów jest pomysłem nieracjonalnym - mówi Wiesław Gołaszewski.
Dzięki temu zmodernizowanych zostanie aż 6 ulic.
W gminie Płaska powstała nowa droga, która połączyła wieś Rudawkę z przejściem granicznym z Białorusią. Będzie to też dojazd do zabytkowej śluzy Kanału Augustowskiego w Kurzyńcu.