Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Suwałkach rozpoczęły się obchody 300-lecia nadania praw miejskich
Od uroczystej sesji Suwałki rozpoczęły obchody 300-lecia nadania praw miejskich. Z tej okazji w Suwalskim Ośrodku Kultury w poniedziałek (02.03) nadano tytuły Honorowego Obywatela Suwałk i Zasłużonego dla Miasta Suwałk.
Uroczysta rada miejska
Przed południem w sali im. Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałki Wojciechowi Fortunie, który od kilkunastu lat mieszka na Suwalszczyźnie.
Wojciech Fortuna to mistrz olimpijski w skokach narciarskich. Zawodnik z Zakopanego zdobył złoty medal olimpijski w 1972 roku w Sapporo w Japonii. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałki otrzymał za promocję suwalskiego sportu oraz działalność społeczną i charytatywną.
Po sesji można było obejrzeć kopię dokumentu nadania Suwałkom praw miejskich. Z kolei w Muzeum Okręgowym w Suwałkach przez miesiąc będzie prezentowany oryginalny dokument sprzed 300 lat. Dokument jest na stałe przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.
- Dokument trafił do Suwałk na miesiąc z okazji obchodów 300-lecia nadania praw miejskich. Możliwe, że to jedyna okazja, by zobaczyć oryginał tego dokumentu w Suwałkach - powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego Jerzy Brzozowski.
Wystawy, prezentacje, konferencja
W poniedziałek zaplanowano także inne uroczystości z tej okazji: specjalne wystawy, prezentacje, konferencję pt. "300 lat Suwałk". M.in. o godz. 17:00 będzie można wysłuchać koncertu prof. Konstantego Andrzeja Kulki z towarzystwie Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza. Druga część obchodów 300-lecia Suwałk zaplanowana została na sierpień podczas Dni Suwałk. Wtedy m.in. zostanie zorganizowany Światowy Zlot Suwalczan. - Obchodzimy trzysta lat od momentu, kiedy król August II Sas nadał prawa miejskie miastu Suwałki. Pięć lat wcześniej uczynili to wigierscy kameduli. Suwałki - nasza ukochana mała ojczyzna ciągle się rozwija. Chcemy, by kolejne wieki były równie dobre i pomyślne dla rozwoju tego miasta - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
Prof. Adam Dobroński powiedział w Suwałkach, że to miasto w swojej historii miało duże znaczenie administracyjne, bo Suwałki były już miastem wojewódzkim i gubernią, a obecnie również szybko się rozwijają.
- Myśl kamedułów była właściwa. Położenie Suwałk okazało się być znakomite. Te przesłanki były na tyle silne i mocne, że przez te trzysta lat Suwałki z małej wioseczki wyrosły na lidera w tym regionie - dodał prof. Adam Dobroński.
Według historyka, dobre położenie na przecinających się szlakach, siła i determinacja mieszkańców oraz różne zbiegi okoliczności spowodowały, że Suwałki są obecnie tak ważnym i silnym ośrodkiem miejskim.
Suwałki powstały z osady założonej w XVII w. przez zakon kamedułów, którzy mieszkali w klasztorze w Wigrach. W 1715 r. ogłosili oni Suwałki miastem, ale dopiero 2 marca 1720 r. przywilejem królewskim August II Mocny potwierdził te prawa.
W ramach przygotowań do obchodów 300-lecia istnienia miasta, na rondzie w centrum Suwałk stanęły w 2018 r. rzeźby Romualda i Rocha, kamedułów, założycieli miasta.