Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Kiedy tak naprawdę powstały Suwałki?
autor: Tomasz Kubaszewski
Dzisiaj (2.03) Suwałki będą świętowały trzechsetlecie swojego powstania. Tymczasem już kilka lat temu niektórzy miejscowi historycy sformułowali zarzut, że właściwą datą nadania praw miejskich jest 3 grudnia 1715 rok, a nie 2 marca 1720.
W pierwszym przypadku chodzi o akt nadwigierskich kamedułów, w drugim - króla Augusta II Mocnego. Historia miała być zafałszowana w czasach PRL, by nie przypisywać jakichkolwiek zasług kamedułom, czyli osobom duchownym.
Ale gość Radia Białystok, historyk Sławomir Filipowicz z Archiwum Państwowego w Suwałkach uważa, że najważniejszy w procesie tworzenia miasta był zupełnie inny rok - 1710.
- Wówczas Suwałki uzyskały przywilej na targi i jarmarki, równocześnie nazwano je miastem wolnym. Przywilej na targi i jarmarki jest bardzo istotnym elementem uznania danej miejscowości za miasto. W przypadku Suwałk są jeszcze dodatkowe argumenty. Mianowicie w tymże roku rozpoczęło budowę kościoła parafialnego. Musiał być też wyznaczony rynek, zabudowa wokół rynku.
Jak dodał, potem - co pięć lat - pojawiały się ważne dokumenty, które te przywileje rozszerzały. Tak było też 2 marca 1720 roku.
- To jest nadanie praw magdeburskich, czyli porządkowanie spraw formalnych. Wówczas formalnie ustanowiono wójta. Został nim zresztą Szymon Podbielski - ten sam, który był subdelegatem według aktu kamedulskiego wydanego pięć lat wcześniej.
Gość Studia Suwałki zauważył, że 1710 rok nie został w Suwałkach całkowicie zapomniany. W 2010 w mieście zainaugurowano bowiem jubileuszowe obchody trzechsetlecia mszą święta oraz okolicznościowym wykładem.
- W 1710 Suwałki uzyskały przywilej na targi i jarmarki oraz nazwano je miastem wolnym, więc to jest jego początek - mówi Sławomir Filipowicz.
W cyklu: Kiedyś to było, czyli z dziejów Suwalszczyzny, o dacie uzyskania przez Suwałki praw miejskich.