Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Sejnach nie będzie sukiennic. Ale będą wykopaliska
autor: Marcin Kapuściński
W maju Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami chce zwrócić miastu działkę, na której planowano odbudowę zniszczonego w czasie wojny budynku.
W sukiennicach miało mieścić się muzeum poświęcone gen. Władysławowi Andersowi i 2. Korpusowi Polskich Sił Zbrojnych. Ministerstwo kultury oferowało wsparcie finansowe, ale stowarzyszeniu zabrakło pieniędzy na wkład własny. Jego prezes - Robert Klucznik przypomina, że działkę wydzierżawiono od miasta. Określono wtedy terminy i warunki odbudowy obiektu.
Jesteśmy zobowiązani aktem notarialnym. Zapisano tam, że mieliśmy dziesięć lat na odbudowanie sukiennic. Niestety tak się złożyło, że nie nie udało. Żałujemy, bo wolelibyśmy żeby doszło do porozumienia i te sukiennice powstały w historycznym miejscu.
Zanim teren w sąsiedztwie placu św. Agaty wróci do miasta, zostanie przebadany przez archeologów.
Jeszcze w tym roku chcemy przeprowadzić tam badania. To będzie już trzeci sezon wykopalisk. Wcześniejsze prace dały potwierdzenie, że fundamenty sukiennic były dokładnie w tym miejscu. Wykopaliśmy wtedy bardzo dużo artefaktów i elementów wyposażenia wnętrz.
Budynek z sukiennicami pojawił się w Sejnach w XIX wieku. Spalono go w czasie II wojny światowej. Szacunkowy koszt odbudowy wyceniono na 6 mln zł.
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami miało do końca 2019 roku odbudować spalony w czasie wojny obiekt. Wciąż nie zebrało jednak funduszy na ten cel.
Kawki i wrony przesiadują na drzewach w sąsiedztwie placu świętej Agaty i z roku na rok są coraz głośniejsze. Władze miasta zapewniają, że robią wszystko, aby rozwiązać problem.