Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Muzyczne spotkania „Na styku kultur”, potrwają do jesieni
W piątek (7.02) w Suwałkach rozpocznie się III edycja spotkań „Na styku kultur”.
Jak mówi Anna Szafranowska z Suwalskiego Ośrodka Kultury, będą warsztaty muzyczne i koncerty, a cykl potrwa do listopada.
- Są to spotkania muzyczne z kulturami Suwalszczyzny, mniejszościami narodowymi, ale nie tylko. To przybliżanie muzyki tradycyjnej, ludowej. Jako główna nacja występują Polacy, których kultura krzyżuje się z kulturą i pieśniami litewskimi. Są też staroobrzędowcy, czyli pieśni Rosjan, zaplanowano spotkanie z zespołem Riabina z Gabowych Grądów oraz potańcówkę ludową.
Cykl rozpoczną „Romanse cygańskie”. Poprowadzi je Adam Kozłowski, śpiewak i multiinstrumentalista, który przed laty dotarł do finału trzeciej edycji telewizyjnego programu „Idol”.
- Przybliży nam pieśni taborowe, które zna z lat dzieciństwa. Chciałam rozpropagować tę piękną muzykę. Ona naprawdę umilała czas. To pieśni i wesołe, i smutne, opowiadające o życiu, o miłości, o smutku, o wędrowaniu, o życiu taborowym. Przy okazji tego koncertu chcę przybliżyć także wiersze najbardziej znanej poetki cygańskiej - Papuszy.
Warsztaty potrwają od piątku do niedzieli. Tego dnia o godz. 17 w Suwalskim Ośrodku Kultury rozpocznie się koncert pieśni romskich z udziałem uczestników i prowadzących warsztaty.
- Uczestnicy warsztatów będą uczyli się pieśni śpiewanych po cygańsku, a potem zaprezentują się podczas finałowego koncertu - mówi Anna Szarfanowska.
Młodzi mają okazję, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, jak im się mieszka, uczy i pracuje w Suwałkach. Ankietę przygotował zespół projektowy suwalskiej młodzieży i jest skierowany do ludzi między 16 a 30 rokiem życia.
Prace potrwają rok. Na ten czas dom kultury przeniesie się na ulicę Nowomiejską do budynku dawnego gimnazjum.
Słabe strony suwalskiej kultury, to m.in. brak ambitnego repertuaru w ofercie i mała liczba propozycji dla młodzieży. Mocne zaś - lokalna twórczość ludowa, dobra jakość infrastruktury czy Suwałki Blues Festival jako kluczowe wydarzenie dla regionu, angażujące mieszkańców i turystów.