Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Stacja regazyfikacji powstanie w Augustowie na obszarze podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
autor: Marcin Kapuściński
Taki, a nie inny wybór lokalizacji wiązać się będzie ze zwrotem części unijnej dotacji na uzbrojenie tego terenu.
Burmistrz Mirosław Karolczuk przyznaje, że rozmowy o miejscu budowy rozprężalni gazu nie były proste.
Bardzo długo szukaliśmy działki o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych na lokalizację takiej stacji. Ten teren nie powinien być za daleko od centrum miasta, a jednocześnie spełniać wszystkie warunki. Takich miejsc w Augustowie nie ma zbyt dużo.
Na uzbrojenie gruntów pod strefę ekonomiczną władze miasta dostały unijne dofinansowanie. Projekt nie przewidywał jednak, że teren będzie przeznaczony pod rozprężalnię. Dlatego Ratusz będzie musiał oddać część z przyznanych przed dwoma laty 5 mln zł.
Dochodzi do takiej sytuacji, że sprzedające ten teren Polskiej Spółce Gazownictwa musimy zwrócić dofinansowanie. Z moich wyliczeń będzie to około 83 tys. zł plus odsetki. Odbyły się już negocjacje ze spółką i jest wstępna zgoda, że w okresie 10 letnim odda nam ona to, co my przekażemy Urzędowi Marszałkowskiemu.
Budowa stacji regazyfikacji rozpocznie się najpóźniej wiosną przyszłego roku.
Samorządowcy zwracają uwagę, że mimo realizacji programów wymiany pieców, miasto wciąż ma poważne problemy ze smogiem. Proponują ulgi podatkowe dla tych, którzy wybrali ekologiczne rozwiązania oraz kary dla osób zadymiających miasto.
Władze Polskiej Spółki Gazownictwa przygotowują się właśnie do modernizacji obiektu, który pozwoli na przyjmowanie tam dużo większej ilości gazu.
Za trzy lata domy i miejskie instytucje w Raczkach mogą być ogrzewane piecami na gaz.
Za dwa lata większość domów w Raczkach może być ogrzewana gazem. Wójt gminy prowadzi w tej sprawie zaawansowane rozmowy z Polską Spółką Gazownictwa w Białymstoku.