Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Specjaliści będą dyskutowali o projekcie zmodyfikowanego herbu Suwałk
Debatę zamierza zorganizować prezydent Czesław Renkiewicz.
Jak mówi rzecznik prasowy Ratusza Kamil Sznel, to odpowiedź prezydenta na krytyczne głosy pojawiające się zarówno wśród mieszkańców, jak i lokalnych historyków.
- Bardzo wielu mieszkańców Suwałk zabiera głos w sprawie projektu nowego herbu naszego miasta. Wśród nich są również bardzo znane i szanowane nazwiska, takie jak Sławomir Filipowicz i Andrzej Matusiewicz. Pan prezydent szanuje zdanie każdego z nich, dlatego postanowił, że na początku przyszłego roku zorganizuje spotkanie, na które będzie chciał zaprosić m.in. te osoby, jak również przedstawicieli komisji heraldycznej, działającej przy MSWiA, którzy opiniują herby.
Spotkanie służyć wymianie poglądów między członkami komisji heraldycznej a suwalskimi historykami. Jak dodaje Kamil Sznel, istnieje możliwość, że dzięki tym rozmowom wygląd nowego herbu Suwałk ulegnie zmianie.
- Jeżeli przedstawiciele komisji heraldycznej, którzy są organem wydającym opinię pozytywną lub negatywną na temat herbu stwierdzą, że uwagi kierowane przez suwalczan, znanych historyków są słuszne oraz możliwe do wprowadzenia i zaakceptowania, to jak najbardziej możliwość zmiany projektu herbu istnieje. Nikt nie będzie zamykał drogi do tego, żeby ten projekt miał inny wygląd niż obecnie.
Formuły spotkanie na razie nie ustalono. Nie ma też konkretnej daty ani listy wszystkich gości. Nie wiadomo również, czy w debacie będą mogli uczestniczyć tzw. zwykli suwalczanie.
Młodzi suwalczanie zorganizowali akcję przeciwko zmodyfikowanemu herbowi miasta. Zebrali ponad 1700 podpisów. Twierdzą, że kiedy tylko projekt pojawił się w sieci, koledzy z innych miast zaczęli z nich drwić. Bo jak ktoś ma bujną wyobraźnię, to w trzech pagórkach widniejących u podstawy herbu dostrzeże nie pagórki, lecz zupełnie co innego.
- Heraldyka jest nauką, ma swoje zasady i nie każdy może kompetentnie wypowiadać się na związane z tym tematy - stwierdził historyk Andrzej Matusiewicz, który był w czwartek gościem Radia Białystok.
- Nie możemy dopuścić do tego, aby nowa wersja herbu Suwałk zaczęła obowiązywać - mówi radny z klubu Prawo i Sprawiedliwość Jacek Roszkowski. Złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta.
Nie zgadzamy się aby decyzję o zmianie herbu miasta podejmowano za plecami mieszkańców" - mówili podczas konferencji organizatorzy akcji "Nie dla nowego herbu Suwałk". W ciągu zaledwie 5 dni zebrali oni pod petycją aż 1751 podpisów.
Trwa zbieranie podpisów w tej sprawie pod petycją skierowaną do prezydenta miasta.
- Projekt herbu Suwałk jest nieporadny pod względem graficznym, nie należy zamieniać projektu lepszego na projekt gorszy - mówi Sławomir Filipowicz.