Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy z przyszłorocznego suwalskiego budżetu obywatelskiego znikną projekty szkolne?
autor: Marcin Kapuściński
Władze miasta i część radnych rozważa wykluczenie projektów związanych ze szkołami, bo szkoły, mając dużą liczbę dzieci i rodziców, zawsze w głosowaniach wygrywają.
W tym roku po pięcioletniej przerwie placówki oświatowe wróciły do rywalizacji o budżet obywatelski. Zastępca prezydenta Suwałk Łukasz Kurzyna przypomina, że taką decyzję podjęła rada miejska.
- Dyskutowaliśmy o tym w marcu podczas posiedzeń różnych komisji. Część radnych była za tym, aby dopuścić szkoły, a część nie chciała, do tego dopuścić. Ostatecznie zostało wypracowane salomonowe rozwiązanie. Ograniczyliśmy liczbę projektów realizowanych na obiektach szkolnych do jednego w każdej grupie. Nie oznacza to jednak, że w kolejnym roku będzie tak samo.
Wiceprezydent Kurzyna przyznaje, że obecna sytuacja pozostawia wiele do życzenia. Zapowiada, że zmiany mogą zajść dopiero po konsultacjach regulaminu przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Te odbędą się w kwietniu.
- Osobiście wcale nie jestem zwolennikiem, aby dopuszczać inwestycje w obiektach szkolnych w ramach tego budżetu. Moim zdaniem poprzednie rozwiązanie było lepsze, ale to większość rady chciała zmiany.
W tym roku najwięcej głosów w kategoriach dużych i małych projektów zdobyły inwestycje zlokalizowane przy Szkole Podstawowej nr 6.
Władze miasta przeznaczą na to 700 tys. zł, które wcześniej zarezerwowano na odświeżenie elewacji ratusza. Urzędnicy chcą też sprawić, aby z pływalni korzystało więcej młodych suwalczan.
Po rekordowym roku - dużo mniej inwestycji i poszukiwanie oszczędności. Suwalska rada miejska zaakceptowała w środę (18.12) projekt przyszłorocznego budżetu. Głosowało za nim 14 radnych, przeciw było 7, a 2 wstrzymało się od głosu.
O tym, jak projekt ocenia opozycja mówił wczoraj na naszej antenie przewodniczący klubu PiS Jacek Juszkiewicz.
5 mln 363 złotych – tyle zamierzają wydać władze Suwałk na remonty dróg lokalnych w nadchodzącym roku. To znacznie poniżej potrzeb. Mimo to plany te zatwierdziły już dwie komisje rady miejskiej: strategii i rozwoju gospodarczego oraz finansowo-budżetowa.
- Do budżetu obywatelskiego szkoły powinny zgłaszać tylko tzw. małe projekty i kulturalno-oświatowe - powiedział poniedziałkowy gość Radia Białystok - radny Bogdan Bezdziecki.