Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Podlaskie głosuje - trwają wybory do Sejmu i Senatu
autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Grzegorz Pilat, Lech Pilarski, Paweł Wądołowski
Województwo podlaskie, podobnie jak w kończącej się właśnie kadencji parlamentu polskiego będzie mieć 14 reprezentantów w Sejmie i 3 w Senacie. O mandaty poselskie w naszym regionie ubiega się 201 osób, a o senatorskie 10.
Lokale czynne od 7:00 do 21:00
Wybieramy dziś posłów i senatorów na kolejną kadencję.
W województwie podlaskim jest prawie 928 tysięcy uprawnionych do głosowania. Najwięcej, niespełna 224 tysiące w Białymstoku, a biorąc pod uwagę powiaty: w białostockim ponad 117 tys. Najmniej, w sejneńskim - nieco ponad 16 tysięcy.
W Podlaskiem jest 961 lokali wyborczych. Głosować możemy od 7:00 do 21:00. W trakcie trwania wyborów obowiązuje cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi grzywna.
Po zakończeniu głosowania w Polskim Radiu Białystok rozpoczniemy wieczór wyborczy.
Białystok wybiera
"To obywatelski obowiązek" - to zdanie najczęściej można usłyszeć przed lokalami wyborczymi w dniu wyborów parlamentarnych. Białostoczanie podkreślają też, że kto nie głosuje, nie powinien później narzekać i krytykować.
W województwie podlaskim uprawnionych do głosowania jest prawie 928 tysięcy osób, najwięcej z nich - właśnie w Białymstoku - 224 tysiące uprawnionych.
Suwałki i Augustów głosują
Mieszkańcy Suwałk, jak podkreślają, głosują, bo chcą mieć wpływ na to co dzieje się w kraju. Od rana odwiedzają lokale wyborcze, najwięcej osób przychodzi po mszach świętych. Jak zaznaczają wyborcy - głosując, spełniamy nasz obywatelski obowiązek.
W okręgu nr 59, w którym głosują mieszkańcy powiatów: augustowskiego, grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, monieckiego, sejneńskiego, suwalskiego, zambrowskiego oraz miast Suwałki i Łomża, do głosowania uprawnionych jest niemal 375 tys. osób.
Augustowianie idą do urn zdecydowani. Większość z nich zapewnia, że wybór podjęła dużo wcześniej. Wszyscy podkreślają, że to bardzo ważne dla Polski głosowanie. Do godziny 12:00 głos oddało tam 19,98 proc. uprawnionych osób. Do południa najwyższą frekwencje na Suwalszczyźnie zanotowano w gminie Nowinka – 23,94%. Najniższą w gminie Puńsk – 17,72%. Frekwencja w Suwałkach wyniosła 19,88%, a w Sejnach 18,96%.
Głosowanie w Łomży i Wysokiem Mazowieckiem
48 tys. osób ma prawo wziąć udział w głosowaniu w Łomży. Wyborcy do urn najczęściej idą przed mszą, po wyjściu z kościoła lub dlatego, że na później mają już inne plany.
Jak poinformowano nas w delegaturze Państwowego Biura Wyborczego w Łomży, w kilku gminnych komisjach na terenie jego działania kolejki głosujących ustawiały się przed siedzibami komisji już przed godziną 7:00.
W Wysokiem Mazowieckiem uprawnionych do oddania głosu jest 7,5 tys. mieszkańców, natomiast w całym powiecie wysokomazowieckim jest 46,5 tys. wyborców.
W Kolnie frekwencja wyborcza w południe wyniosła 18,2 procent.
Głosowanie w Sokółce i powiecie monieckim
Ponad 20 tys. mieszkańców Sokółki może zagłosować podczas trwających wyborów do Sejmu i Senatu RP. Pierwsi wyborcy pojawili się w lokalach wyborczych zaraz po siódmej rano. W Sokółce jest 17 obwodowych komisji wyborczych.
W powiecie monieckim uprawnionych do głosowania jest prawie 33 tys. mieszkańców. Działają tu 33 obwodowe komisje wyborcze. W Mońkach do południa zagłosowało 18,6 procent uprawnionych.
Głosowanie to obowiązek - uważają mieszkańcy Zambrowa
Głosowanie to nie tylko obowiązek, ale także prawo i przywilej, a kto w nim nie uczestniczy, nie ma prawa później narzekać na wynik. To najczęstsze odpowiedzi mieszkańców Zambrowa pytanych o ich udział w wyborach do Sejmu i Senatu.
W Zambrowie uprawnionych do oddania głosu jest 17,5 tys. wyborców.
Zasady głosowania
W lokalu wyborczym każdy z głosujących dostanie dwie karty: jedną z kandydatami do Sejmu i jedną z kandydatami do Senatu.
Aby głos był ważny na jednej i na drugiej karcie trzeba postawić znak "X" przy jednym nazwisku.
Bezpłatne przejazdy do lokali wyborczych dla niepełnosprawnych
W Białymstoku osoby niepełnosprawne z dysfunkcją kończyn mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów do lokalu wyborczego.
Zgłoszenia przyjmują od 7:00 do 20:30 pracownicy zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej przy ul. Składowej 11 lub telefonicznie pod numerem: 85 744 34 04.