Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej otrzymał nagrodę "Strażnika Pamięci"

Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej otrzymał nagrodę "Strażnika Pamięci"

autor: Tomasz Kubaszewski

7.11.2018, 18:34, akt. 18:43

Nagrodę przyznaje tygodnik "Do Rzeczy". Jak mówił zastępca redaktora naczelnego tego pisma - Piotr Zychowicz, związek od lat dąży do wyjaśnienia wszystkich okoliczności obławy, a jednocześnie stara się propagować wiedzę na ten temat także wśród młodego pokolenia.

Przyznano nagrody "Strażnik Pamięci" - Fot. Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Przyznano nagrody "Strażnik Pamięci" - Fot. Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Podniosła atmosfera gali

Nagrody wręczono we wtorek (6.11) wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie. Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - ks.  Stanisław Wysocki mówi, że atmosfera była podniosła, a w gali uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz wielu ministrów jego rządu.

To była uroczystość niezwykła. Dla nas, rodzin ofiar obławy augustowskiej, to był czas uobecnienia wielkiej tragedii i  naszego bólu. Byliśmy bardzo zaskoczeni, bo nie liczyliśmy, że otrzymamy statuetkę

- mówi ks. Stanisław Wysocki  

Nagroda przyznawana jest od kilku lat

Nagroda przyznawana jest od 2013 roku w trzech kategoriach:  mecenas, instytucja i twórca. Otrzymują ją ci, którzy w szczególny  sposób dbają o ochronę dziedzictwa historycznego. Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej został wyróżniony w kategorii "instytucja". Ks. Wysocki miał okazję podziękować za to wyróżnienie:

Podkreślałem, że ta nagroda należy się przede wszystkim naszym niezłomnym bohaterom, którzy za Polskę, za to, że byli Polakami, że byli żołnierzami Armii Krajowej oddali swoje życie

- powiedział ksiądz Wysocki. To był moment niezwykle wzruszający. Sala przyjęła to oklaskami. 

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody Strażnik Pamięci byli m.in. twórcy filmów "Czas honoru" i "Wołyń", Reduta Dobrego Imienia, instytucje zaangażowane w poszukiwania szczątków ofiar komunizmu na warszawskiej "Łączce" oraz rosyjskie stowarzyszenie Memoriał.


| red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Można zwiedzić ścieżkę edukacyjną śladami obławy augustowskiej

17.09.2018, 18:38

Kilkunastokilometrową ścieżkę edukacyjną śladami obławy augustowskiej otwarto w poniedziałek (17.09) w Gibach. Jej pierwszy przystanek znajduje się przed wzgórzem symbolizującym miejsce pochówku ofiar. Obława to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej.


W Jeziorku k. Łomży odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej

17.09.2018, 17:48

Pomnik upamiętniający mieszkańców Jeziorka (gm. Piątnica) poległych w latach 1939 - 1945 odsłonięto przy tamtejszej szkole podstawowej.


79 lat temu wybuchła II wojna światowa

1.09.2018, 07:05

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.


W Lesie Bacieczkowskim upamiętniono ofiary II wojny światowej

30.08.2018, 17:46

Dwa dni przed rocznicą wybuchu II wojny światowej przypomnieli tragiczne losy mieszkańców Podlasia i Polski. Mieszkańcy Białegostoku, harcerze, księża i rekonstruktorzy oddali hołd ofiarom niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu w okresie II wojny światowej.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




Źródło fot. Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
20.11.2024, 07:25, akt. 09:45

Będzie to sentymentalna podróż w czasie







Fotolia.com
14.11.2024, 08:38, akt. 08:40

Wilki w regionie nadal sprawiają problemy







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok