Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nie bądźmy obojętni na los bezdomnych

Nie bądźmy obojętni na los bezdomnych

2.11.2011, 17:26, akt. 17:26

"Otwórz oczy na bezdomność" - pod takim hasłem rozpoczęła się w naszym regionie kampania społeczna w związku ze zbliżającą się zimą.

W sklepach spożywczych, noclegowniach, komisariatach policji czy stołówkach pojawią się plakaty i ulotki z informacjami o miejscach, gdzie bezdomni mogą zjeść ciepły posiłek i przenocować.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno zwraca uwagę, aby nie pozostawać obojętnym i reagować w przypadku, gdy widzimy, że życie bezdomnego jest zagrożone. Wystarczy zadzwonić pod jeden z numerów alarmowych policji, pogotowia ratunkowego lub skontaktować się z bezpłatną infolinią 800 444 989 i poinformować o miejscu, gdzie taka osoba się znajduje.

Według policyjnych statystyk, w województwie podlaskim podczas ubiegłorocznej zimy z powodu wychłodzenia organizmu zmarły 22 osoby, zagrożonych zamarznięciem było ponad 2,5 tys. osób.

W naszym regionie bezdomnym pomaga wiele organizacji, fundacji i stowarzyszeń. W Białymstoku największą jest "Caritas", która - jak informuje zastępca dyrektora tej placówki Michał Gaweł - w ciągu roku pomaga około 500 bezdomnym.

W kampanii "Otwórz oczy na bezdomność" - oprócz "Caritas archidiecezji białostockiej" - bierze też udział Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos" i Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie.

W całym województwie przygotowane są miejsca w domach dla bezdomnych, schroniskach czy ogrzewalniach. W Białymstoku bezdomni mężczyźni mogą przyjść do noclegowni przy ul.Sienkiewicza od 18:00 do 7:00 rano. Bezdomne kobiety znajdą schronienie w noclegowni przy ul. Raginisa. Z pomocy tych placówek korzysta około 60 osób. W domu dla bezdomnych przy ul. Sienkiewicza może mieszkać ponad 80 mężczyzn.

Przez całą dobę można korzystać na przykład z pomieszczeń ogrzewalni przy ul. Żelaznej. Dziennie przychodzi tu kilkadziesiąt osób. Mają zapewnione 3 ciepłe posiłki.

W Suwałkach jest tylko jedna noclegownia dla ok. 20 mężczyzn przy ul. Sportowej. Można tam przebywać od 19:00 do 7:00 rano, a od 1 listopada przez całą dobę. Gdy więcej osób potrzebuje pomocy, kierowani są do ośrodka w Garbasie w gminie Filipów, gdzie przyjmowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Ośrodek może przyjąć około 120 osób, na razie przebywa tam 90 bezdomnych.

W Łomży w ogrzewalni i noclegowni przy ul. Dwornej może przebywać ponad 30 kobiet mężczyzn. Noclegownia od listopada jest otwarta od 15:00 do 8:00. Posiłki wydaje Caritas, potrzebujący zaopatrywani są w suchy prowiant na śniadanie, natomiast od 11:00 do 13:00 wydawana jest zupa z wkładką.

Bezdomni całodobową opiekę znajdą w ośrodku Caritas Diecezji Łomżyńskiej w Czerwonym Borze. Przygotowano tam miejsce dla kilkunastu osób.

W województwie podlaskim jest około 20 domów dla bezdomnych, noclegowni czy ogrzewalni, gdzie można znaleźć pomoc. (zmj)

Zobacz też:
Kilkaset miejsc przygotowano dla bezdomnych w województwie podlaskim
Łomża: noclegownia może być czynna nawet całą dobę
Suwałki przygotowują się do "Akcji Zima". Będzie blisko 160 miejsc dla bezdomnych




ZNAJDŹ NAS





Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego









Konferencja prasowa ws. akcji "Eko bezpieczni - Eko widoczni - drugie życie odblasków", 16.12.2024, fot. Marcin Gliński
16.12.2024, 13:59, akt. 17.12.2024, 11:21

W Podlaskiem pojawiły się Odblaskowe Punkty Ratunkowe







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok