Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Przesmyk suwalski będzie szczególnie chroniony
autor: Anna Auron-Wasilewska
Gwarantem tego są Sojusz Północnoatlantycki i inwestycje, które wzmocnią pozycję naszego wojska we wschodniej części kraju.
Zapewniał wczoraj (06.06) w Suwałkach wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski.
- Po to mamy w niedalekiej odległości wysuniętą grupę bojową, która dzisiaj ma rozmiar batalionu, ale będzie niedługo rozbudowana do brygady, aby to NATO swoją obecnością tutaj pokazało, iż to ono bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo w tej strefie. Na tym terenie będą funkcjonowały także jednostki 1 Dywizji Piechoty Legionów i 16 Dywizji. Będą one wzmacniane liczebnie i sprzętowo.
Nasze bezpieczeństwo zapewnić ma także program „Tarcza Wschód”.
- Tworzymy tarczę wschód, która będzie fizyczną zaporą dla jednostek lądowych przeciwnika. Ona będzie polegała na tym, że ustawiać będziemy małe fortyfikacje, punkty obronne. Oprócz tego będziemy tworzyli składy, w których będziemy przechowywać zapory betonowe i stalowe przeciwko wojskom lądowym, w taki sposób, aby ta granica była niedostępna w momencie, w którym to ryzyko zacznie być realne.
Do końca przyszłego roku na infrastrukturę wojskową rząd wyda 460 milionów złotych. W sumie do 2035 modernizacja armii pochłonie 3 miliardy 300 milionów złotych.
Nie ma żadnych wątpliwości, że dzisiaj obszar przesmyku suwalskiego jest terenem szczególnie zagrożonym - mówi prezydent Andrzej Duda. Dodaje, że hybrydową presję na granicę odczuwa nie tylko Polska, ale też Litwa czy Łotwa.
Powiaty suwalski i sejneński oraz Suwałki jednak zostaną uwzględnione w programie rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych.