Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | "Nie przekreślajcie Konopnickiej!" apel w sprawie nowej podstawy programowej z języka polskiego
To odpowiedź na plany Ministerstwa Edukacji Narodowej, które zaproponowało wykreślenie z podstawy dla szkół średnich wybranych wierszy urodzonej w Suwałkach poetki.
Autor apelu Piotr Wasilewski nie zgadza się na wprowadzenie tak drastycznych zmian w kanonie nauczania.
- To bardzo symboliczne – przekreślony zapis: „Maria Konopnicka – wybór wierszy”. Urodzona przecież w Suwałkach, dlatego tutaj powinniśmy protestować przeciwko tej zmianie. Ona nie powinna być usuwana z polskich szkół.
Polonista Marek Urbanowicz popiera apel i nie wyobraża sobie nauczania bez twórczości Marii Konopnickiej.
- Ta poezja może wydawać się przestarzała, ale mamy zapomnieć o Konopnickiej? W Suwałkach nie ma o tym mowy. Jestem nauczycielem w liceum imienia Marii Konopnickiej, w mieście są też inne szkoły i placówki jej imienia. Suwalczanie mają wręcz obowiązek kultywować pamięć o naszej wielkiej rodaczce. Nie wyobrażam sobie Polski bez „Roty” i myślę, że każdy polonista z bijącym po polsku sercem będzie takich utworów bronił.
Kierownik suwalskiego muzeum imienia poetki Magdalena Wołowska-Rusińska podkreśla, że twórczość Konopnickiej jest ważna i ponadczasowa.
- Nie ma lepszego patrzenia i uczenia wrażliwości od najmłodszych lat jak Konopnicka. Istnieją pewne wartości, które należy przekazywać młodemu pokoleniu. One są aktualne na czasy, które były ważne i bliskie Konopnickiej, ale trzeba uczyć historii, patrzenia wstecz. Bo bez przeszłości nie ma teraźniejszości i przyszłości.
Apel w sprawie pozostawienia twórczości poetki w podstawach programowych dla szkół średnich trafił już m.in. do ministerstwa edukacji.