Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Wigierskim Parku Narodowym odkryto nowy gatunek grzyba
Dokonano tego podczas badań naukowych nad rosnącym tam niecierpku pospolitym. To roślina, którą często można spotkać nad Wigrami.
Z tej okazji naukowcy nazwali go na cześć parku. Podkreśla to biorący udział w badaniach - Lech Krzysztofiak z tamtejszej pracowni naukowo-edukacyjnej.
To plectosphaerella vigrensis. Druga część nazwy pochodzi od Wigier. Dwa lata zajęło, żeby dokładnie mu się przyjrzeć, sprawdzić, opisać oraz potwierdzić, że jest to nowy gatunek. Nie tylko dla parku i Polski, ale i dla całej nauki. To bardzo ważne odkrycie.
Lech Krzysztofiak zauważa, że sukces ten może przynieść konkretne korzyści dla człowieka.
Możliwe, iż ten grzyb produkuje jakieś związki, które można wykorzystać w medycynie i nauce. Tego nie wiemy. Dobrze, że został rozpoznany, bo to spowoduje dalsze nad nim badania. Jest to olbrzymi sukces i szeroko rozumiane zaproszenie dla wszystkich naukowców do tego, żeby przyjeżdżali i zgłębiali tajemnice naszego środowiska. Tu jest jeszcze wiele do odkrycia.
W badaniach oprócz pracowników parku brali udział także przede wszystkim pracownicy Katedry Ochrony Roślin, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a także naukowcy z Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz Katedry Biologii i Ochrony Roślin Politechniki Bydgoskiej.
W minioną niedzielę kolejne relikwie, tym razem błogosławionej rodziny Ulmów, trafiły do kościoła w Wigrach.
Zdaniem urzędników, oferta placówki przedstawia atrakcje całej Suwalszczyzny, czyli też i innych samorządów.
Upały we wrześniu, gwałtowne wichury w październiku, ale także kwitnące dzikie poziomki oraz dużo późniejszy odlot gęsi i żurawi. To tylko niektóre zauważalne anomalie w świecie zwierząt i roślin.