Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Takiego muralu Bakałarzewu mogą pozazdrościć inne gminy Suwalszczyzny
autor: Marcin Kapuściński
Na budynku szkoły podstawowej pojawił się ośmiometrowy wizerunek husarza na koniu.
Jak mówi wójt Tomasz Naruszewicz, malowidło to hołd oddany dwóm historycznym właścicielom ziem, gdzie dziś rozpościera się gmina Bakałarzewo.
- W 1609 roku dziedzic bakałarzewski Mikołaj Wolski nakazał utrzymanie szkoły w Bakałarzewie. Jego wujem były słynny Jan Karol Chodkiewicz zwycięzca pod Kircholmu, gdzie pokonał Szwedów prowadząc do boju husarię. Jest bardzo prawdopodobne, że ten hetman bywał w Bakałarzewie u swego siostrzeńca. Drugi powód jest taki, iż w XVIII wieku właścicielem tych ziem był dziedzic Antoni Chlewiński, który był porucznikiem husarskim.
Projekt muralu opracował sam wójt Naruszewicz. Jest on historykiem opisującym dzieje regionu.
- Jest to bardzo duża postać mężczyzny na koniu. Husarza przygotowującego się do ataku. Ma on kopię, szyszak, zbroję i lamparcią skórę. Na jego torbie widnieje herb Bakałarzewa, jakoby czuwał nad nami. Zajmuje całą ścianę dwupiętrowej szkoły, czyli ma około 8 metrów.
Na symboliczne odsłonięcie muralu trzeba poczekać kilka miesięcy. Wójt chce to zrobić podczas świętowania 510. rocznicy powstania Bakałarzewa. Planuje wtedy zaprosić grupę rekonstrukcyjną odtwarzającą oddział husarii.
Architekt Kanału Augustowskiego generał Ignacy Prądzyński doczekał się w Augustowie swojego muralu. Malowidło powstało w ramach obchodów 200-lecia budowy jednego z najpiękniejszych w Polsce wodnych szlaków turystycznych.
Projekt do budżetu obywatelskiego przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej - Lidia Bielewicz, Patrycja Ulewicz i Michał Truszkowski.
Jadąc drogą Suwałki-Sejny nie sposób go przegapić. Wzrok przyciągają bowiem kolorowe „Dwie tancerki” namalowane na ścianie budynku Ośrodka Czytelnictwa i Kultury w miejscowości Krzywe.