Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy suwalski żłobek urośnie do takich rozmiarów, że trzeba go będzie trzeba podzielić na mniejsze placówki?
autor: Marcin Kapuściński
Wkrótce w jego skład wejdzie bowiem kolejny czwarty już obiekt. Opieką objętych zostanie niemal pół tysiąca dzieci.
Problem poruszył wiceprzewodniczący komisji oświaty i wychowania Jarosław Schabieński.
- Osobiście uważam, że akurat żłobki w naszym mieście funkcjonują znakomicie. Dzięki rządowym funduszom są one świetnie wyposażone. Trzeba byłoby tę dobrą passę kontynuować. Mam jednak pytanie o to, w jaki sposób zostanie to rozwiązane organizacyjnie. Czy będą podlegały one tej samej dyrekcji, czy też w każdym przypadku stanie się to jednostka oddzielna?
Prezydent Czesław Renkiewicz przyznał, że sprawa jest jeszcze analizowana.
- Zarządzanie podmiotem zlokalizowanym w czterech miejscach, gdzie będziemy mieli 450 dzieci, to jest nie lada wyzwanie. Idziemy w tym kierunku, aby była to jedna jednostka organizacyjna opierająca się o cztery placówki. Zobaczymy jak to dokładnie będzie, bo mamy jeszcze sporo czasu do momentu uruchomienia czwartego żłobka. Możemy zastanawiać się, czy tworzyć kolejną jednostkę, ale nie wiem, czy jest to zasadne.
Nowy żłobek miałby zacząć działalność w 2025 roku. Wcześniej władze miasta muszą przygotować siedzibę w budynku przy ulicy Nowomiejskiej, gdzie obecnie mieści się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
Suwałki otrzymały 3,5 mln zł rządowego wsparcia na remont zabytkowej kamienicy, gdzie z czasem przeniesiona będzie poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Dzięki tej przeprowadzce miasto zwolni duży budynek na osiedlu Północ i otworzy tam nowy żłobek.
Choć przeznaczono na ten cel spore pieniądze, to rada sołectwa nie dopełniła procedur i na realizację inwestycji może być za późno.
Dla 33 dzieci zabrakło w tym roku miejsca w augustowskim żłobku. Podczas zakończonej właśnie rekrutacji przyjęto dodatkowo 65 maluchów.
Rodzice z gminy Sejny zapłacą mniej za pobyt dzieci w powstającym w Poćkunach żłobku. Będzie to możliwe dzięki dużej dotacji, jaką otrzymał samorząd z programu Maluch+.