Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Rusza Jarmark Kamedulski w Wigrach. To tradycja, która trwa już od kilku wieków
Na terenie klasztoru w Wigrach z okazji święta Matki Boskiej Zielnej odbędzie się Jarmark Kamedulski. Tegoroczne wydarzenie pod hasłem "Na styku kultur" rozpocznie się jutro (12.08) i potrwa aż 4 dni.
Proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach ks. Jacek Nogowski podkreśla, że w te dni nie zabraknie tam pokazów rękodzieła i rzemiosła, występów zespołów ludowych oraz licznych koncertów.
W sobotę (12.08) zapraszamy do ogrodów klasztornych, gdzie odbędą się pierwsze występy zespołów Onegdaj i Sudovia. O godz. 19 w Kawiarni pod Wieżą zaplanowaliśmy koncert Szczepana Sześciło, a następnie nocne zwiedzanie klasztoru. W niedzielę (13.08) mamy zaproszoną orkiestrę Viktoria z Warszawy, która będzie grała już od południa. Później pojawią się zespoły Byle Dalej i Shamrock, a gwiazdą wieczoru jest Rafał Brzozowski, który przyciąga wiele osób lubiących muzykę.
W poniedziałek (14.08) na scenie wystąpią - Ancyjas, Augustowska Fabryka Dźwięków oraz Aleksander Szejda. Centralna część Jarmarku Kamedulskiego odbędzie się jednak we wtorek (15.08) w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Msze Święte odprawiamy co dwie godziny (o 9, 11, 13, 15 i wieczorem o 19). W międzyczasie na scenie wystąpią takie zespoły jak Wigranie, Uwrocie, Nachodne, Pogranicze oraz litewska kapela Santaka. Na koniec pojawi się zespół Sound Said Blues. To taki akcent bluesowy z Suwalszczyzny. Zapraszamy do miłego spędzenia czasu. Będzie można spróbować dań kamedulskich i regionalnych. Zaplanowaliśmy też pokazy rękodzieła i wiele atrakcji dla dzieci.
Wstęp na wszystkie koncerty w ramach Jarmarku Kamedulskiego jest bezpłatny.
- Wieloletnia tradycja Jarmarku Wigierskiego przyciąga ludzi, ponieważ jest związana z jednym z największych odpustów na Suwalszczyźnie - z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - mówi ks. Jacek Nogowski.
Stało się tak m.in. dzięki transmisjom online.
- Chcemy, aby wydarzenia odbywające się w pokamedulskim klasztorze miały wymiar duchowy i patriotyczny - mówi ks. Jacek Nogowski.
Trzy spływy kajakowe szlakiem papieskim oraz wiele innych atrakcji zaplanowała na ten rok w pokamedulskim klasztorze zarządzająca nim Fundacja Wigry Pro.
Piknik militarny, prezentacja uzbrojenia, spotkania z żołnierzami, a na finał wojskowa grochówka. To niektóre z atrakcji wczorajszych obchodów (15.08) Święta Wojska Polskiego, które odbyły się w sąsiedztwie pokamedulskiego klasztoru nad jeziorem Wigry.