Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Suwałkach zaplanowano sympozjum naukowe poświęcone Obławie Augustowskiej
autor: Marcin Kapuściński
Będzie to nie tylko podsumowanie stanu wiedzy o Obławie Augustowskiej, ale też okazja do dyskusji nad tym co zrobić, aby wiedza o sowieckiej zbrodni z lipca 1945 roku była wciąż żywa i trafiała do młodzieży. We wtorek (28.03) rozpocznie się sympozjum naukowe.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
We wtorek (21.03) na konferencji prasowej wydarzenie zapowiedzieli jego organizatorzy. Jest wśród nich m.in. poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.
- Sympozjum nosi bardzo charakterystyczny tytuł "Obława Augustowska. Trudna droga do prawdy i godnej pamięci". Jesteśmy w pewnym miejscu tej drogi i chcemy je podczas spotkania zdefiniować. Zamierzamy zainteresować tą tematyką przede wszystkim młodzież. Bo najgłębszy sens naszych działań polega na tym, aby przekazać tę wiedzę młodym ludziom - podkreślił.
Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku ksiądz prałat Stanisław Wysocki zwracał uwagę, że dotychczasowe osiągnięcia jego stowarzyszenia to wielki sukces, który bez przekazania wiedzy przyszłym pokoleniom nie będzie jednak pełny.
- Czas nam szybko ucieka, a wciąż nie znamy jeszcze całej prawdy o Obławie. Czy się to uda, zależy od młodych ludzi. Bardzo na nich liczymy - podkreślił.
Dlatego wiceprezes związku Piotr Rydzewski zaprasza na sympozjum młodzież z całego regionu.
- Mamy obowiązek, aby pamiętać o historii i ją kultywować, ale też wyciągać z niej wnioski. Jest to możliwe dzięki taki spotkaniom, gdzie można poznać całą prawdę. Trzeba z tego korzystać, bo z ust bezpośrednich świadków wkrótce nie będzie już można jej usłyszeć - dodał.
W sympozjum oprócz posła Jarosława Zielińskiego i władz Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej wezmą udział również historycy - prof. Jan Żaryn oraz dr Teresa Kaczorowska.
Sympozjum naukowe rozpocznie się 28 marca o godz. 11:15 - w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zawiesił śledztwo w sprawie tzw. obławy augustowskiej. W Polsce przeprowadzone zostały wszelkie możliwe czynności procesowe, a tych na terytorium Rosji i Białorusi nie można obecnie przeprowadzić w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.
Mszą świętą i przemarszem pod pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej władze powiatu sokólskiego uczciły pamięć prawie 600 zaginionych mieszkańców regionu, którzy padli ofiarą sowieckich represji po zakończeniu II Wojny Światowej.
W poniedziałek (18.07) w Augustowie odbył się pogrzeb pierwszej odnalezionej ofiary obławy augustowskiej. Szczątki Wacława Sobolewskiego ps. "Sęk" zostały odnalezione w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN.
Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbyły się w niedzielę (10.07) główne obchody 77. rocznicy największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej.