Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Tomasz Dobkowski - jeden z najbardziej wpływowych augustowskich radnych stracił mandat
Taką prawomocną już decyzję podjął w piątek (20.01) Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.
Chodziło o prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego, a ściślej - sprzedaż paliw miejskim instytucjom.
Mimo to Dobkowski uważa, iż ustawy o samorządzie gminnym nie złamał. Przypomina, że dysponował opinią prawną z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w myśl której taką działalność mógł prowadzić.
Od momentu kiedy wojewoda uzasadnił dlaczego mogę być radnym, a kilka tygodni później zmienił tę decyzję uważam, że wszystko jest możliwe. Dookoła tej sprawy jest mnóstwo ciekawych faktów i niejasności. Muszę się teraz poddać decyzji sądu, mimo, że się z nią nie zgadzam. Nie wiem jeszcze, jakie dalej podejmę kroki. Będę musiał uzgodnić to z moimi prawnikami.
Opozycyjny radny Adam Sieńko, który już w marcu 2021 roku jako pierwszy dopytywał władze Augustowa o interesy prowadzone przez Tomasza Dobkowskiego z miejskimi instytucjami, nie ma wątpliwości, że sądowe orzeczenie nie mogło być inne.
O tym procederze było wiadomo już od lat. Przez cały ten czas ani urząd miasta, ani ugrupowanie Nasze Miasto nic z tym nie robiło. Burmistrz, który wywodzi się z tego komitetu, doskonale wiedział o interesach pana Dobkowskiego i również na to nie reagował. Nawet po wyroku pierwszej instancji nie zostało to ukrócone.
Przypomnijmy, że z powodu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego w listopadzie ubiegłego roku mandat straciła też opozycyjna radna Izabela Piasecka. A na prawomocne rozstrzygnięcia czekają jeszcze sprawy radnych Mirosława Zawadzkiego i Rafała Harasima.
Prawomocny wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.
Wczoraj (31.08) zapadł prawomocny wyrok w tej głośnej sprawie.
Harasim odwoływał się tam od decyzji rady miejskiej, która rok temu pozbawiła go mandatu. Powodem było to, że prowadzona przez radnego firma wynajmowała stadion miejski.
- Cena paliwa powinna być taka, by nie powodować nadmiernego wykupu m.in. przez Litwinów - mówi Tomasz Dobkowski.
Mimo zapowiedzi, komisja rewizyjna augustowskiej rady wciąż nie wyjaśniła sprawy dotowania wydawnictwa, którego prezesem jest żona radnego Tomasza Dobkowskiego.
Chodzi o spółkę INEES Polska, której właścicielem jest Tomasz Dobkowski.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał wczoraj (28.10), że augustowski radny Mirosław Zawadzki naruszył przepisy, bo sprzedawał usługi i towary samorządowym instytucjom. Chodzi o ponad 460 tys. zł za m.in. ustawienie choinki, zapachy samochodowe, czy żarówki.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że augustowski radny Tomasz Dobkowski złamał prawo, bo sprzedawał paliwo miejskim instytucjom.
Chodzi o proces, jaki sześciu z nich wytoczyło lokalnemu tygodnikowi. Miał on naruszyć dobra osobiste radnych, zarzucając im hamowanie rozwoju miasta. Sprawa trafiła do sądu, a ten kilka dni temu pozew oddalił.
Zdecydował o tym wojewoda podlaski, wydając w tej sprawie zarządzenie zastępcze. Wcześniej nakazał wygaszenie mandatu radzie miejskiej, lecz radni się na to nie zgodzili.
Pod koniec ubiegłego tygodnia wojewoda podlaski wydał w tej sprawie zarządzenie zastępcze. Musiał tak postąpić, bo na odwołanie Dobkowskiego nie zgodziła się rada miejska.