Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nazwisko Andrzeja Strumiłły pojawiło się w katalogu "Inwentarz" Instytutu Pamięci Narodowej

Nazwisko Andrzeja Strumiłły pojawiło się w katalogu "Inwentarz" Instytutu Pamięci Narodowej

autor: Marcin Kapuściński

10.11.2022, 08:06, akt. 08:07

Artysta związany z Suwalszczyzną figuruje tam jako kontakt poufny o pseudonimie „Andrzej”.

Andrzej Strumiłło, fot. Sylwia Krassowska
Andrzej Strumiłło, fot. Sylwia Krassowska

Z raportów sporządzonych w 1962 roku przez Służbę Bezpieczeństwa  wynika, że Strumiłło udzielał obszernych informacji o jednej z osób. Miał uważać to za obowiązek lojalnego Polaka. Deklarował, iż spodobała mu się gra służb i chce się w nią włączyć. Skutkiem tego oficer prowadzący sprawę był skłonny go zwerbować.

O możliwych powiązaniach Strumiłły ze służbami PRL mówiło się w Suwałkach od dłuższego czasu. Jego teczkę, znajdującą się w archiwach IPN, przeanalizowano więc dokładnie w kontekście biogramu, który znalazł się w Suwalskim Słowniku Biograficznym. Mówi o tym redaktor naczelny tej publikacji Andrzej Matusiewicz.

Służba Bezpieczeństwa interesowała się współpracą z Andrzejem Strumiłłą ze względu na prowadzone sprawy. Nie odmawiał kontaktów. Oficer prowadzący widział możliwość kolejnych spotkań i uzyskiwania informacji od artysty. Nie przerodziło się to jednak w żadne zobowiązanie do współpracy.

Teczka zawiera dokumenty z  lat 1962-1981. Kontakt ze Strumiłłą służby zerwały jednak już w 1967 roku.

Nigdy ta współpraca i spotkania nie zamieniły się w działalność operacyjną. Źródłem rezygnacji Służby Bezpieczeństwa z dalszych kontaktów było to, że figurant, czyli Andrzej Strumiłło, nie miał możliwości dotarcia do osoby, którą akurat interesowali się funkcjonariusze. W tym momencie był źródłem niepotrzebnym, bez istotnego znaczenia dla SB.

Przypomnijmy, że Andrzej Strumiłło był w czasach PRL artystą cenionym przez władze, m.in. jako autor socrealistycznych plakatów i portretu Lenina. Uczestniczył w pogrzebie Stalina, bez specjalnych problemów wyjeżdżał za granicę, w tym do Stanów Zjednoczonych.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Zorganizowanie w Suwałkach wystawy socrealistyczny prac Andrzeja Strumiłły proponuje znany malarz i grafik Marek Sobczak

18.06.2020, 11:47

Sobczak twierdzi, że warto, aby mieszkańcy miasta poznali ten skrywany okres w życiu artysty.


Andrzej Matusiewicz

27.04.2020, 11:14

- W pierwszym tomie nie znajdą się np. pilot Witold Urbanowicz i kilka osób związanych z podziemiem niepodległościowym - mówi Andrzej Matusiewicz.


Andrzej Strumiłło pojawi się już w pierwszym wydaniu Suwalskiego Słownika Biograficznego

23.04.2020, 10:40

Choć Andrzej Strumiłło zmarł zaledwie kilkanaście dni temu, to jego sylwetka już za kilka miesięcy pojawi się w Suwalskim Słowniku Biograficznym. Władze miasta nie chcą bowiem odczekać zwyczajowych kilku lat i zleciły historykom dołączenie życiorysu artysty do publikacji z okazji 300-lecia Suwałk.


Czy Alfred Wierusz-Kowalski to drugorzędny malarz?

13.05.2019, 11:01

Andrzej Strumiłło, mieszkający na Suwalszczyźnie znany artysta, honorowy Obywatel Suwałk, osoba, z której zdaniem władze miasta bardzo się liczą, stwierdził w ubiegłym tygodniu publicznie, że zamiast kupować dzieła drugorzędnego malarza, jakim, jego zdaniem, jest Alfred Wierusz-Kowalski, lepiej pieniądze te przeznaczać na stypendia dla młodych artystów.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Fotolia.com
24.12.2024, 10:14, akt. 13:25

Dwóch mężczyzn rannych po wybuchu petardy












Konferencja prasowa ws. akcji "Eko bezpieczni - Eko widoczni - drugie życie odblasków", 16.12.2024, fot. Marcin Gliński
16.12.2024, 13:59, akt. 17.12.2024, 11:21

W Podlaskiem pojawiły się Odblaskowe Punkty Ratunkowe






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok